Lugina e Aranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Val d'Aran
Location of Val d'Aran
Popullsia
 • Gjithsej7.130
Emri i banorëveEnglish: Aranese
Occitan: aranés (m), aranesa (f)
Faqja zyrtareConselh Generau d'Aran

Val d'Aran është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 7130 banorë (1996), dhe një sipërfaqe prej 620.5 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arres, Bausen, Bossòst, Es Bòrdes, Canejan, Les, Naut Aran, Vielha e Mijaran, Vilamòs

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Val d'Aran