Manresa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manresa
Komunë
noform
Seu of Manresa
Stema_figuraBandera de Manresa fosca.svg
Vendndodhja
Manresa is located in Spanjë
Manresa
Manresa

Koordinatat: 41°43′46″V 1°49′38″L / 41.72944°V 1.82722°L / 41.72944; 1.82722

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Bages
Kryetari i Bashkisë Valentí Junyent
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41.66 km2
Lartësia 238 m (m.n.d.)
Popullsia 76558 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Manresà
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08241-08243
Koordinatat 41° 43′ 46″ Veri

1° 49′ 38″ Lindje

Faqja Zyrtare www.manresa.cat


Manresa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bages, të provincës Barcelona, në Katalonia. Manresa ka 76558 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 41.66 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]