Anderson Luis de Souza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anderson Luis de Souza

Deco duke luajtur për Barcelonën në 2006
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAnderson Luís de Souza
Datëlindja (1977-08-27) 27 gusht 1977 (46 vjeç)
VendlindjaSão Bernardo do Campo, Brazil
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1995–1996Nacional (SP)
1996–1997Corinthians
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1996–1997Corinthians2(0)
1997CSA0(0)
1997–1998Benfica0(0)
1997–1998Alverca (huazim)32(13)
1998–1999Salgueiros12(2)
1999–2004Porto154(32)
2004–2008Barcelona113(13)
2008–2010Chelsea42(5)
2010–2013Fluminense56(2)
Gjithsej411(67)
Karriera ndërkombëtare
2003–2010Portugalia75(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Anderson Luis de Souza, (shqip: Deko), i njohur si Deco, është një ish futbollist profesionist portugez i cili luajti si mesfushor sulmues ose mesfushor qëndror.

Deco është një nga lojtarët e pakët që kanë fituar UEFA Ligën e Kampioneve me dy klube, me Porton në 2004 dhe Barcelonën in 2006. Ai u shpall mesfushori i vitit nga UEFA dhe mesfushori më i mirë në triumfin e Portos në 2004; ai gjithashtu u shpall lojtari i ndeshjes në ndeshjen finale. Deco gjithashtu u bë lojtari i parë që fiton çmimin UEFA Mesfushori më i mirë me dy klube. Ai mori Topin e Artë në Kupën e Botës për Klube 2006 dhe u shpall lojtari i ndeshjes në finalen e humbur ndaj Internacional.

I lindur dhe i rritur në Brazil, Deco mori shtetësinë portugeze në vitin 2002 pasi kishte plotësuar pesë vite jetesë në Portugali, dhe në fund zgjodhi të përfaqsonte Portugalinë në nivel ndërkombëtarë. Ai luajti 75 herë për ta, duke i përfaqsuar në dy Kampionate Evropiane dhe dy Kupa Bote, duke arritur finalen e Euro 2004 dhe vendin e katërt në Kupën e Botës 2006.

Deco lajmëroi tërheqjen nga futbolli më 26 gusht 2013 pas një tjetër dëmtimi.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i tij i parë ishte Sport Club Corinthians Paulista, kurse aktualisht është i angazhuar si mesfushor në ekipin spanjoll FC Barcelona. Është futbollist i mahnitshëm për nga teknika individuale.

Në sezonin 96-97 erdhi për të luajtur në Evropë në SL Benfica, mirëpo ekipi portugez e huazoi në Alverca ekip i ligës dytë portugeze.

Deco luajti në SC Salgueiros, para se të angazhohej tek Porto në sezonin 1998-1999, ku luajti 6 sezone duke fituar shumë tituj, ndër to edhe Ligën e Kampionëve.

FC Barcelona u angazhua në vitin 2004, debutoi më 29 gusht të vitit 2004 kundër Racingut.

Deco ishte i suksesshëm në Barcelonë gjë të cilën e dëshmuan dhe votat e simpatizuesve të ekipit të cilët e vlerësuan si lojtarin e dytë më të mirë para brazilianit Ronaldinho, Xavit e Puyolit dhe vetëm mbrapa Etos që u vlerësua si më i miri.

Në sezonin 2005-06 ndihmoi skuadrën për të fituar Ligën e Kampionëve, trofe që e kishte fituar edhe me ekipin e futbollit Porto.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat në klub Liga Kupa Kupa e ligësKontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Brazil LigaCopa do Brasil Kupa e ligës Amerikë Jugore Gjithësej
1996 Corinthians Série A 17 2
Portugali LigaCup of Portugal Kupa e ligës portugeze Evropë Gjithësej
1996-97 Alverca 32 13
1997-98 Porto Portuguese Liga 6 0
1997-98 Salgueiros Portuguese Liga 12 2
1998-99 Porto Portuguese Liga 6 0
1999-00 23 1
2000-01 31 6
2001-02 30 13
2002-03 30 10
2003-04 28 2
Spanjë LigaCopa del Rey Copa de la Liga Evropë Gjithësej
2004-05 Barcelona La Liga 35 8
2005-06 29 3
2006-07 31 1
2007-08 18 1
Angli LigaFA Cup Football League Cup Evropë Gjithësej
2008-09 Chelsea Premier League 8 2 3 0 11 2
Gjithësej Brazil 17 2
Portugali 198 47
Spanjë 113 13
Angli 8 2 3 0 11 2
Gjithësej karriera 336 64

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fluminense Football Club | Futebol | Deco". Fluminense.com.br (në portugalisht). Fluminense. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2012. Marrë më 28 qershor 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]