Gareth Bale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gareth Bale

Bale me Real Madridin në 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGareth Frank Bale
Datëlindja (1989-07-16) 16 korrik 1989 (34 vjeç)
VendlindjaKardif, Uells
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[1]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Los Angeles FC
Numri11
Karriera me të rinjtë
2005–2006Southampton
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2007Southampton40(5)
2007–2013Tottenham Hotspur146(42)
2013–2022Real Madrid176(81)
2020–2021Tottenham Hotspur (huazim)20(11)
2022Los Angeles FC12(2)
Total394(141)
Karriera ndërkombëtare
2005–2006Uellsi U177(1)
2006Uellsi U191(1)
2006–2008Uellsi U214(2)
2006–2022Uellsi111(41)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Gareth Frank Bale (lindur më 16 korrik 1989) është një futbollist profesionist i Uellsit i cili ka luajtur si sulmues anësor i djathte. Ai konsiderohet gjerësisht si një nga anësorët më të mëdhenj të gjeneratës së tij dhe një nga lojtarët më të mëdhenj të Uellsit të të gjitha kohërave. I njohur për gjuajtjet e tij nga distanca, goditjet e lira me hark, dhe aftësinë për ti kaluar mbrojtësit me shpejtësi, Bale ka marrë lavdërime nga ekspertë të ndryshëm, të cilët e kanë përshkruar atë si një "futbollist me shpejtësi të jashtëzakonshme, aftësi krosimi të mirë, me një të majtë të saktë dhe cilësi fizike fantastike."

Bale e nisi karrierën e tij si profesionist te Southampton, duke luajtur si mbrojtës i majtë ku dhe fitoi reputacionin si një specialist i goditjeve të lira. Ai u transferua te Tottenhami në vitin 2007 për 7 milion £. Gjatë kohës së tij te Tottenhami, ndryshimet manaxheriale dhe taktike bënë që ai të transformohej në një lojtar më sulmues. Në sezonin 2009–10, nën drejtimin e Harry Redknapp, Bale u bë një lojtar shumë i rëndësishëm i ekipit, duke fituar vëmëndje të madhe në UEFA Ligën e Kampioneve të sezonit 2010–11. Në vitet 2011 dhe 2013 ai u emërua PFA Lojtar i Vitit i Lojtarëve, si dhe ishte pjesë e UEFA Ekipit të Vitit. Në vitin 2013, ai gjithashtu u shpall PFA Lojtari i Ri i Vitit, FWA Futbollisti i Vitit si dhe Lojtari i Sezonit i Premier Ligës. Ai u nominua në PFA Ekipin e Vitit tre herë rresht nga viti 2011 e deri në vitin 2013.

Më 1 shtator 2013, Gareth Bale u transferua te Real Madridi për një shifër të pazbuluar. Shtypi në atë kohë raportoi se vlera e transferimit ishte nga 91 milion € e deri në 100 milion €. Në janar 2016, dokumentet në lidhje me transferimin u publikuan, duke treguar se shuma e transferimit ishte 100.8 milion €, duke thyer rekordin e vjetër 94 milion € të paguar nga Reali për Cristiano Ronaldon në vitin 2009. Bale luajti një rol shumë të rëndësishëm në sezonin e tij debutues në Madrid, duke ndihmuar ekipin të fitonte Kupën e Mbretit dhe UEFA Ligën e Kampioneve me nga një gol në secilën finale. Në sezonin e ardhshëm, ai fitoi UEFA Super Kupën dhe shënoi në finalen e tretë madhore të tij për të ndihmuar Realin të fitonte edhe FIFA Kupën e Botës për Klube. Dy vite më vonë, ai ishte protagonist në një tjetër fushatë të Ligës së Kampioneve, duke ndihmuar Realin ta fitonte sërisht në sezonin 2015–16. Performancat e tij bënë që ai të zgjidhej në Ekipin e Sezonit nga UEFA. Ai ishte finalist për çmimin prestigjoz UEFA Lojtari më i mirë në Evropë. Në finalen e vitit 2018, ai shënoi dy gola, përfshirë një me rrofeshatë, për ti dhënë ekipin titullin e tretë rresht si dhe u zgjodh lojtari i ndeshjes.

Bale bëri debutimin e tij ndërkombëtar për Uellsin në maj 2006, duke u bërë në atë kohë lojtari më i ri në histori që përfaqson vendin. Që ajo kohë ai ka luajtur më shumë se 80 ndeshje dhe ka shënuar 33 gola, që e bëjnë atë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të Uellsit. Ai ishte golashënuesi më i mirë i ekipit në fushatën e suksesshme kualifikuese për Euro 2016, duke regjistruar shtatë gola; ai arriti ta përfaqsojë vendin e tij në finalet e turnamentit, duke arritur një gjysëm-finale historike, me Bale që shënoi tre gola. Ai është shpallur Futbollisti Uellsian i Vitit plot gjashtë herë. Në vitin 2016, ESPN e renditi Bale të dymbëdhjetin në listën e tyre të atletëve më të famshëm të botës.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale ka lindur në Kardif, Uells, nga prindërit Frank, një mësues shkolle, dhe Debbie, një menaxhere i operacioneve;[2] ai ndoqi shkollën Eglwys Newydd Primary në Whitchurch.[3] Ai është nipi i futbollistit të Cardiff City, Chris Pike.[4] Kur ishte në shkollë ai fillimisht tërhoqi vëmëndjen e Southampton në moshën 9 vjeç, kur ai ishte duke luajtur në një turnament gjashë kundër gjashtë me klubin e parë Cardiff Civil Service Football Club.[5] Duke u rritur, heroi i tij në futboll ishte mesfushori uellsian i Manchester United, Ryan Giggs.[6]

Bale ndoqi gjimnazin Whitchurch në Kardif. Ai ishte një sportist i mprehtë dhe luajti futboll së bashku me kapitenin e ardhshëm të Uellsit në rregbi Sam Warburton.[7] Në moshën 14 vjeç, ai përshkroi me vrap distancën 100 metra për vetëm 11.4 sekonda. Për shkak të aftësive të tij superiore në futboll, psikologu i shkollës, Gwyn Morris, shkruajti rregulla speciale të cilat e kufizuan Bale në lojën e futbollit; ai ishte i ndaluar për të luajtur me këmbën e tij të majtë.[8] Gjatë kohës në Whitchurch, Bale u stërvit në akademinë e Southampton në Bath, dhe ishte në dyshim nqs Southampton do t'i jepte mundësinë uellsianit pasi ai ishte i shkurtër.

Pavarësisht se ishte vetëm 16 vjeç në atë kohë, ai ndihmoi skuadrën nën-18 të shkollës që të fitonte kupat Cardiff & Vale Senior. Ai e la shkollën në verën e vitit 2005 me gradën A. Në vitin e fundit të shkollës, ai u nderua me çmimin e departamentit të PE-së për shërbimet e tij në sport. Në një prezantimin, Morris komentoi:

"Gareth ka një vendosmëri të pafund për të pasuar e për të arritur qëllimet e tij personale. Ai është një nga individët më bujar që kam pasur kënaqësinë për t'a edukuar."[9]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Southampton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 prill 2006, në moshën 16 vjeç e 275 ditë, Bale u bë futbollisti i dytë më i ri që luan me Southamptonin (pas Theo Walcott, i cili ishte 132 ditë më i ri) pasi u aktivizua në fitoren 2–0 kundër Millwall. Ai shënoi golin e parë në kampionat me një goditje dënimi në barazimin 2–2 kundër Derby County; goli i tij solli barazimin e përkohshëm 1–1.[10]

Bale shënoi sërisht në stadiumin St. Mary's kundër Coventry City, në ndeshjen e dytë të Southamtonit për sezonin 2006–07, me një tjetër goditje dënimi.[11] Bale pak nga pak po krijonte profilin e tij si një specialisht goditjesh dënimi duke shënuar edhe një tjetër kundër West Bromwich Albion.[12] Nga 16 dhjetori i vitit 2006, numri i golave të tij ishte pesë, pasi ai kishte shënuar sërisht me goditje dënimi kundër Sunderlandit dhe Hull Cityt.[13][14]

Tottenham Hotspur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale i rreshtuar me Spurs para një ndeshje të Premier Ligës kundër Çelsit.

Më 25 maj 2007, Bale firmosi një kontratë katër-vjeçare me Tottenham Hotspur për një shifër transferimi fillestare 5 milion £, e cila potencialisht mund të shkonte 10 milion £ bazuar në bonuse të ndryshme.[15]

Sezoni 2007–08[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale luajti ndeshjen e tij të parë për Tottenhamin në një ndeshje miqësore kundër St. Patrick's Athletic më 12 korrik 2007; ai u zëvëndësua në minutën e 80të për shkak të një dëmtimi në këmbë. Ai luajti ndeshjen e parë zyrtaremë 26 gusht në transfertën kundër Manchester United. Në ndeshjen e tij të dytë me ekipin, Bale shënoi golin e parë për skuadrën e tij në barazimin 3–3 kundër Fulhamit më 1 shtator, duke realizuar pasi kaloi me lehtësi portierin Antti Niemi.[16] Bale arriti të shënojë edhe kundër ArsenalitDerbin e Londrës nga një goditje dënimi, duke ndihmuar Tottenhamin të fitonte 3–1.[17] Goli i tij i parë në Kupën e Ligës erdhi në fitoren 2–0 kundër Middlesbrough më 26 shtator;[18] ky ishte goli i tij i tretë në katër ndeshjet e para.

Bale u zëvëndësua si pasojë të një ndërhyrje të Fabrice Muambas në ndeshjen kundër Birmingham City më 2 dhjetor 2007. Një skanim zbuloi se Bale kishte pësuar dëmtim në ligamentin e këmbës së djathtë; ai u operua me sukses më 11 dhjetor.[19] Nga shkurti i 2008–ës, u bë e qartë se Bale do të humbiste edhe pjesën tjetër të sezonit.[20] Sezoni i parë i Bale nuk përfundoi siç duhet; ai luajti gjithsej 12 ndeshje në të gjitha kompeticionet dhe arriti të shënojë vetëm tre gola.

Sezoni 2008–09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare në gusht 2008.[21] Në të njëjtin muaj ai u rikthye në formë fizike për të luajtur. Pas disa ndeshjeve jo të mira në fillim të sezonit, Bale humbi vendin e formacionit kundrejt Benoît Assou-Ekotto, por më pas e rifitoi sërisht në pjesën tjetër të sezonit. Në tetor 2008, ai u ndëshkua me karton të kuq për herë të parë në karrierë në një ndeshje ndaj Stoke City e cila u mbyll me një disfatë 2–1.[22] Bale e mbylli sezonin me 30 ndeshje të luajtura në të gjithë kompeticionet, duke mos shënuar asnjë gol. Në atë sezon, ai luajti në finalen e Kupës së Ligës kundër Manchester United, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 98të të kohës shtesë e cila sëbashku me kohën e rregullt u mbyll në barazim 0–0. Tottenham më pas u mposht 4–1 nga gjuajtjet e penalltive.[23]

Sezoni 2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2009, Bale ju nënshtrua një operacioni për shkak të një dëmtimi në gju, duke u detyruar të qëndronte jashtë fushave për dy muaj. Ai humbi ndeshjet miqësore para-sezonale dhe u parashikua se do të humbiste edhe ndeshjet në javët e para të sezonit 2009–10.[24] Më 26 shtator, Bale bëri rikthimin e tij në fushat e lojës duke hyrë në fushë në minutën e 85të të fitores 5–0 kundër Burnley.[25][26][27] Ndërkohë, ai shpenzoi disa kohë në stol si pasojë e formës së mirë të shfaqur nga Assou-Ekotto, por pas dëmtimit të kamerunasit, trajneri Harry Redknapp i dha mundësinë uellsianit dhe ky i fundit la mbresa në fitoren 4–0 kundër Peterborough në raundin e tretë të Kupës FA.[28] Bale më në fund u rikthye të luaj si titullar në fitoren 2–0 kundër rivalëve të Fulhamit më 26 janar 2010.[29]

Forma e mirë e Bale vazhdoi dhe ai u shpall "Lojtari i Raundit" pasi ndihmoi Tottenhamin të mposhte Fulhamin 3–1 në raundin e gjashtë të kthimit të Kupës FA.[30] Në prill 2010, Bale shënoi golin e fitores në derbin londinez kundër Arsenalit në fitoren 2–1; ai dribloi portierin Manuel Almunia pas një pasimi të Jermain Defoe.[31] Tre ditë më pas, Bale shënoi golin e fitores kundër kampionëve të atij sezoni Çelsit dhe u shpall "Lojtari i Ndeshjes".[32] Ai më pas u shpall edhe Lojtari i Muajit i Premier Ligës për muajin prill.[33] Më 7 maj 2010, Bale firmosi një kontratë të re katër-vjeçare si shpërblim për kontributin e dhënë për arritjen e objetivit për tu kualifikuar në Ligën e Kampioneve.[34]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arturo Álvarez i San Jose Earthquakes duke shmangur Bale (majtas) në një ndeshje miqësore në San Jose, California, korrik 2010.

Më 21 gusht 2010, Bale shënoi dy gola në fitoren 2–1 kundër Stoke Cityt, duke regjistruar golat e parë për sezonin e ri; goli i dytë ishte një gjuajtje vollej që përfundoi në trekëndëshin e djathtë të portës.[35] Ky gol mori çmimin BBC Goli i Muajit për gushtin. Më 25 gusht, Bale asistoi të katër golat e fitores 4–0 kundër Young Boys në ndeshjen e kthimit të raundit play-off të Ligës së Kampioneve në White Hart Lane; Tottenhami u kualifikua në fazën e grupeve për herë të parë në histori me rezultatin e përgjithshëm 6–3.[36] Pavarësisht se Assou-Ekotto ishte rikthyer nga dëmtimi, Bale vazhdoi të ruante vendin e tij në formacion falë performancave të vazhdueshme pozitive, duke bërë që trajneri ta zhvendoste në rolin e anësorit sulmues të majtë për ti bërë vend kamerunasit në rolin e mbrojtësit të majtë.[37] Më 29 shtator, Bale shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampioneve në fitoren 4–1 kundër kampionëve të Holandës Twentes në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve.[38] Për performancat e tij gjatë vitit, Bale u nderua nga Federata Uellsiane e Futbollit me çmimin Futbollisti Uellsian i Vitit.[39]

Më 20 tetor, Bale shënoi tregolëshin e parë në e karrierë kundër kampionëve evropian në fuqi InteritSan Siro në ndeshjen e rradhës në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve. Tottenhami u mposht 4–3, duke qënë katër gola në disavantazh në 35 minutat e para si dhe luajti me një lojtar më pak për rreth 80 minuta pasi portieri Heurelho Gomes u përjashtua me karton të kuq në minutën e 8të pas një ndërhyrje të gabuar ndaj Jonathan Biabianys.[40] Në ndeshjen e kthimit në White Hart Lane më 2 tetor, Bale dhuroi një paraqitje të mrekullueshme pasi asistoi golat e sulmuesve Peter Crouch dhe Roman Pavlyuchenko, me Tottenhamin që fitoi 3–1.[41]

Më 4 nëntor, Bale deklaroi se ai kishte qëllim të qëndronte te Tottenhami deri në fund të kontratës së tij katër-vjeçare, pavarësisht interesimeve të raportuara nga klubet e tjera.[37] Në dhjetor, ai u nderua me çmimin "BBC Personaliteti i Vitit i Sporteve të Uellsit".[42] Më 19 mars 2011, u njoftua se ai kishte rinovuar kontratën e tij deri në vitin 2015.[43] Më 17 prill, Bale u nderua me çmimin PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve, i votuar nga kolegët e tij.[44]

Me Tottenhamin, Bale fitoi vëmëndje ndërkombëtare falë paraqitjeve të tij në Ligën e Kampioneve, ku Tottenham arriti deri në çerek-finale.[45][46][47]

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale shënoi golin e parë të sezonit më 24 shtator 2011 në transfertën kundër Wigan Athletic. Ndeshja u fitua me rezultatin 2–1 nga Tottenham.[48] Goli i tij i dytë dhe i tretë erdhi më 30 tetor në formën e një dopiete në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Queens Park Rangers.[49] Ai vazhdoi formën e tij pozitive duke shënuar një tjetër gol në fitoren 3–1 kundër Fulhamit në javën e ardhshme, si dhe asistoi golin e Aaron Lennon për ta bërë rezultatin 2–0 në pjesën e parë.[50] Goli i tij i parë më pas ju kreditua lojtarit kundërshtar Chris Baird si një autogol nga "komiteti i dyshimtë i golave".[51]

Bale në aksion për Tottenham Hotspur në vitin 2011.

Më 3 dhjetor, Bale shënoi golin e parë në fitoren 3–0 kundër Bolton Wanderers. Ai ja dedikoi golin bashkëkombasit Gary Speed, duke mbajtur në duar takën e tij të majtë që lexonte "R.I.P Gary Speed".[52] Më 27 dhjetor, Bale shënoi dy herë në triumfin 2–0 kundër Norwich City.[53] Më 5 janar 2012, Bale ishte një nga lojtarët të cilët u votuan në UEFA Ekipin e Vitit 2011. Dopieta e tij e tretë sezonale erdhi më 31 janar ndaj Wigan Athletic, që u mposht nga Tottenhami 3–1; me këtë dopietë ai arriti në kuotën e dhjetë golave sezonal.[54] Ai u zgjodh Lojtari i Muajit i Premier Ligës për muajin janar, duke e fituar këtë çmim për herë të dytë në karrierë.[55]

Më 27 qershor 2012, Bale firmosi një kontratë të re katër-vjeçare, gjë e mbajti në White Hart Lane deri në vitin 2016.[56]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për sezonin 2012–13, Bale ndërroi numrin e fanellës, duke marrë numrin 11. Ai i kërkoi drejtuesve për një "numër më të madhë" pasi nuk ishte më një mbrojtës i majtë.[57][58] Më 16 shtator 2012, ai shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 në transfertë ndaj Reading.[59] Më 29 shtator, Bale shënoi golin e dytë të Tottenhamit në fitoren 3–2 në transfertë kundër Manchester United; kjo ishte fitorja e parë e parë e tyre në Old Trafford që nga viti 1989.[60]

Bale shënoi tregolëshin e parë në Premier Ligë në fitoren 4–0 kundër Aston VillësVilla Park më 26 dhjetor 2012.[61] Në ndeshjen e parë për vitin e ri 2013, Bale shënoi në fitoren 3–0 kundër Coventry City në raundin e tretë të Kupës FA si dhe asistoi dygolëshin e shënuar nga Clint Dempsey.[62] Më 30 janar, ai shënoi një gol mbreslënës me një aksion individual në barazimin 1–1 kundër Norwich City[63] Ky gol u ndoq nga një tjetër në fitoren minimale 1–0 ndaj West Bromwich Albion.[64] Ai arriti në kuotën e 15 golave sezonal pas dopietës së shënuar në fitoren 2–1 ndaj Newcastle United. Kjo fitore e dërgoi Tottenhamin në vendin e tretë në kampionat, duke forcuar pozitat për një vend në Ligën e Kampioneve sezonin e ardhshëm.[65]

Në ndeshjen e parë të raundit të 32-tave të Ligës së Evropës kundër Olympique Lyonnais, Bale shënoi dy gola me goditje dënimi, përfshirë një në momentet e fundit të ndeshjes, për ti dhënë ekipit fitoren 2–1. Me këtë dygolësh, Bale kishte shënuar dhjetë gola në dhjetë ndeshjet e fundit.[66] Pas kësaj, ai shënoi një tjetër dopietë në fitoren 3–2 ndaj West Ham United në Premier Ligë. Goli i tij i dytë, i cili erdhi në momentet e fundit të ndeshjes me një gjuajtje silurë nga jashtë zone, i dha fund një performance të klasit botëror. Ky ishte goli i tij i tetë në gjashtë ndeshjet e fundit në Premier Ligë.[67]

Më 3 mars, Bale shënoi kundër ArsenalitDerbin e veriut të Londrës që u fitua nga Tottenhami 2–1.[68] Në ndeshjen e rradhës katër ditë më vonë, Tottenhami u përball kundër Interit në raundin e 16-tave e Ligës së Evropës, me Bale që shënoi golin e parë të një fitoreje 3–0 në shtëpi.[69] Forma e tij pozitive në muajt e parë të Bale bëri që ai të shpallej Lojtari i Muajit i Premier Ligës për shkurtin, si dhe fitoi çmimin "BBC Goli i Muajit për janarin dhe shkurtin për finalizimet e tij respektivisht ndaj Norwich City dhe West Ham United.[70] Më 4 prill, Bale dëmtoi kyçin e djathë në ndeshjen çerek-finaletë Ligës së Evropës kundër Baselit.[71] Në rikthimin e tij nga dëmtimi, Bale shënoi dhe asistoi golin e Clint Dempseyt me Tottenhamin që mposhti Manchester Cityn në White Hart Lane.[72]

Më 28 prill, Bale u nderua me çmimet PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve dhe Lojtari i Ri i Vitit pas paraqitjeve mbreslënëse në sezonin 2012–13.[73] Një javë më vonë, më 2 maj , ai fitoi edhe çmimin FWA Lojtari i Vitit, duke u bërë lojtari i parë që nga Cristiano Ronaldo në vitin 2007 që fiton të tre çmimet në një sezon.[74] Pas kësaj, Bale shënoi kundër ish ekipit të tij Southampton në një fitore 1–0. Ky ishte goli i tij i 20të sezonal në ndeshjen e tij të 200të për Tottenhamin. Më 19 maj, në takimin ndaj Sunderlandit për javën e fundit të kampionatit, Bale shënoi golin e fitores në minutën e 90të. Pavarësisht fitores, ekipi nuk arriti të siguronte një vend në Ligën e Kampioneve për sezonin e ardhshëm.[75]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator, Real Madrid njoftoi se kishte arritur një marrëveshje për transferimin e Bale,[76][77] i cili nënshkroi një kontratë gjashtë-vjeçare për një shumë të pacaktuar. Media spanjolle dhe Real Madrid TV rapotuan se Bale kushtoi 77 Milion £ (91 milion ), por ndërkohë media angleze raportoi se Bale ishte transferuar për shumën rekord 85 milion £ (100 milion ), duke e bërë atë në atë kohë lojtarin më të shtrenjtë të historisë së futbollit, duke thyer rekordin e Cristiano Ronaldos, i cili në vitin 2009 u transferua te Real Madridi nga Manchester United për 80 milion £ (94 milion ). Ai zgjodhi fanellën me numrin 11.[78]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale duke luajtur për Real Madrid në shtator 2013.

Pjesa e parë e sezonit u kushtua nga dëmtimet për Bale; në 16 ndeshjet e para të Realit, ai humbi pesë, në gjashtë ndeshje ose u aktivizua si zëvëndësues ose u zëvëndësua kurse vetëm pesë i luajti të plota.[79][80] Bale debutoi zyrtarisht më 14 shtator në ndeshjen kundër Villarrealit, duke shënuar gol në minutën e 38të para se të zëvëndësohej më vonë nga Ángel Di María.[81] Ndeshja e tij e dytë me Madridin erdhi në në fitoren 6–1 kundër Galatasarayt në Ligën e Kampioneve; pavarësisht se luajti vetëm 26 minuta, goditja e tij e lirë solli golin e dytë personal të Ronaldos.[82] Më 28 shtator, Bale debutoi në Santiago Bernabéu si zëvëndësues në pjesën e dytë të ndeshjes kundër rivalëve të qytetit Atlético Madrid.[83]

Pas luajti disa minuta në ndeshjen e Ligës së Kampioneve kundër Juventusit,[84] Bale debutoi në El Clásico më 26 tetor, duke luajtur 61 minuta në një humbje 2–1 kundër Barcelonës; performanca e tij u kritikua disi nga mediat.[85] Katër ditë më vonë, Bale shënoi dy gola dhe asistoi dy të tjerë në fitoren spektakolare 7–3 kundër Seviljes; pas performancës së tij mbreslënëse, media spanjolle i vuri lojtarit pseudonimin "Topi".[86]

Në nëntor, ai asistoi edhe dy gola të tjerë në fitoren 3–2 të ekipit kundër Rayo Vallecanos.[87] Në ndeshjen e rradhës në Ligën e Kampioneve kundër Juventusit, Bale shënoi në barazimin 2–2 në Juventus Stadium.[88] Goli i rradhës i tij në këtë kompeticion erdhi me një goditje të lirë në fitoren bindëse 4–1 kundër Galatasarayt, pavarësisht se luajtën me një lojtar më pak.[89] Ai e mbylli muajin duke shënuar tregolëshin e parë për Real Madridin në fitoren 4–0 kundër Real Valladolidit; ai asistoi edhe golin e Karim Benzemas. Ky ishte një tregolësh i përkryer nga Bale, i cili shënoi një gol me kokë, një gol me të majtën dhe një me të djathtën.[90]

Më 26 shkurt 2014, Bale shënoi dy gola në fitoren e Realit 6–1 kundër Schalke 04 në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave në Ligën e Kampioneve.[91][92] Në ndeshjen e parë çerek-finale kundër Borussia Dortmund më 2 prill, Bale kontriboi me një gol në fitimin e takimit 3–0, duke arritur në kuotën e pesë gola në këtë kompeticion.[93] Në kampionat, ai shënoi katër gola në tre ndeshje nga java e 31të e deri në javën e 33të. Në këto ndeshje, Real Madridi mposhti Rayo Vallecanon (5–0),[94] Real Sociedadin (4–0) [95] dhe Almerían (4–0).[96]

Më 16 prill, Bale shënoi golin e fitores për Real Madridin në finalen e Kupës së Mbretit kundër rivalëve të Barcelonës.[97][98] I konsideruar si një nga golat më të bukur të karrierës së tij, ai kaloi me vrap mbrojtësin kundërshtar Marc Bartra duke u nisur nga mesi i fushës (duke vrapruar edhe jashtë vizave kufizuese për disa çaste) para se ta dërgonte topin poshtë këmbëve të portierit José Manuel Pinto dhe në rrjetë.[99] Në intervistën pas ndeshjes Bale deklaroi: "Më duhej të dilja në krahë të lojtarit dhe duhej të dilja jashtë fushe që ta bëja këtë", kurse shoku i tij i ekipit Xabi Alonso komentoi: "Ishte e jashtëzakonshme, nuk kam parë asnjë gjë të tillë më parë."[100] Ky ishte goli i tij i 20të sezonal dhe i pari në një El Clásico.[100]

Më 24 maj, Bale shënoi në minutën e 110të të kohës shtesë të ndeshjes së finales së Ligës së Kampioneve kundër Atlético Madridit, duke i dhënë Realit avantazhin 3–1. Los Blancos në fund fituan 4–1 dhe siguruan trofeun e tyre të 10të në histori.[101] Bale u bë uellsiani i parë në histori që shënon në një finale të Ligës së Kampioneve/Kupës Evropiane.[102] Ai e mbylli sezonin debutues me Real Madridin duke regjistruar 22 gola dhe 16 asiste në të gjitha kompeticionet.[103] Treshja e sulmit e Real Madridit, e përbërë nga ai, Ronaldo dhe Benzema, të etiketuar në media si BBC, e mbyllën sezonin me 97 gola.[104]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale duke luajtur me Real Madridin në vitin 2015.

Bale e nisi sezonin e ri në formë të mirë, duke luajtur 90 minuta të plota në fitoren 2–0 ndaj Seviljes në UEFA Super Kupë; ai asistoi një nga golat e shënuar nga Ronaldo.[105] Pas përfundimit të ndeshjes, performanca e tij u vlerësua si "e mrekullueshme" nga Ronaldo.[106] Gjashtë ditë më pas, Bale regjistroi golin e parë të sezonit në disfatën 4–2 kundër Real Sociedadit në transfertë.[107] Më 20 shtator, Bale shënoi dy gola në fitoren shkatërrimtare 8–2 të Realit kundër Deportivo La Coruñas.[108][109]

Në dhjetor 2014, Bale shënoi në fitoren 2–0 kundër San Lorenzos, duke ndihmuar Realin të fitonte trofeun e FIFA Kupës së Botës për Klube; kjo ishte hera e tretë që ai shënonte në një finale madhore.[110] Në një ndeshje kundër Espanyolit më 10 janar 2015, Bale u vërshëllye nga një pjesë i tifozëve të Realit të cilët e etiketuan uellsianin si egoist për shkak se zgjodhi të gjuante në vend që të pasonte te Ronaldo, i cili ishte në një pozicion më të mirë për të shënuar.[111] Ai u mbrojt nga trajneri Carlo Ancelotti për këtë dhe të vështirësi të tjera deri në fund të sezonit.[112]

Më 18 prill, Bale pësoi një dëmtim në pulpë në ndeshjen ndaj Málagës.[113]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale shënoi dy gola në fitoren 2–0 kundër Real Betis më 24 tetor 2015.[104] Dy golat e tij e çuan në 200 numrin e golave të shënuar nga treshja e sulmit "BBC", e përbërë nga Bale, Benzema dhe Ronaldo, që kur luajtën për herë të parë sëbashku në vitin 2013.[104]

Më 20 dhjetor, Bale shënoi katër gola në fitoren rekord 10–2 kundër Rayo Vallecano.[114] Më 9 janar 2016, Bale regjistroi tregolëshin e dytë të sezonit, në fitoren 5–0 të Realit kundër Deportivo La Coruña në ndeshjen e parë të Zinedine Zidane si trajner i Los Blancos.[115] Dhjetë ditë më pas, Bale pësoi një dëmtim në pulpë në fitoren 5–1 në shtëpi ndaj Sporting Gijón, ku dhe shënoi golin e parë të ndeshjes.[116] Rikthimi i tij ndodhi më 5 mars në fitoren tenistike 7–1 kundër Celta Vigos, ku ai u aktivizua si zëvëndësues dhe shënoi golin e fundit të ekipit të tij.[117]

Më 20 mars, Bale shënoi në fitoren komode 4–0 kundër Seviljes, duke regjistruar golin e tij të 43të në La Liga; ky gol bëri që ai të kalojë Gary Lineker si britaniku me më shumë gola në historinë e La Ligas.[118] Në muajin prill, Bale shënoi dy gola për Realin që përmbysi disavantazhin e dy golave për të fituar 3–2 kundër Rayo Vallecanos.[119] Bale luajti rregullisht si titullar në Ligën e Kampioneve, e cila u fitua nga Real Madridi për herë të 11të në histori. Ai asistoi golin e vetëm të ekipit në finale kundër Atlético Madridit, me kohën e rregullt dhe shtesën që u mbyll në barazim; në gjuajtjet e penalltive, Bale shënoi në tentativën e tij për të ndihmuar ekipin të fitonte 5–3.[120]

Sezoni 2016–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 tetor 2016, Bale firmosi një kontratë të re me klubin deri në vitin 2022.[121] Më 22 nëntor, ai dëmtoi tendinat e kyçit të këmbës së djathtë gjatë ndeshjes kundër Sporting CP e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve; si pasojë e këtij dëmtimi, Bale qëndroi jashtë fushave për katër muaj, pavarësisht se fillimisht u mendua se do të qëndronte jashtë për vetëm dy muaj.[122][123]

Më 23 prill 2017, Bale luajti ndeshjen e tij të 100të në La Liga në humbjen 3–2 në shtëpi ndaj Barcelonës; gjatë ndeshjes, të cilin e nisi si titullar, ai u zëvëndësua për shkak se pësoi një dëmtim.[124] Pavarësisht së pësoi disa dëmtime gjatë sezonit, Bale arriti të luajë 19 ndeshje në kampionat, që u fitua nga Real Madridi pas pesë vitesh.[125] Pasi qëndroi jashtë fushave për një muaj, Bale u rikthye në kohë për finalen e Ligës së Kampioneve, ku Real Madridi sërisht fitoi, këtë herë duke mposhtur JuventusinKardif.[126]

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale (djathtas) me Luka Modrić gjatë finales së Ligës së Kampioneve 2018.

Gjatë sezonit 2017–18, Bale përmirësoi disi rekordin e tij të golave në kampionat, kompeticionet e kupave dhe në Ligën e Kampioneve. Ai luajti në sukseset e ekipit në UEFA Super Kupën 2017,[127] Superkupën e Spanjës 2017[128] si dhe në fushatën e suksesshme në FIFA Kupën e Botës 2017, duke fituar plot tre trofe pa nisur ende viti 2018.[129] Në La Liga, ai regjistroi 26 ndeshje dhe shënoi 16 gola, por Reali nuk mundi që të ruajë titullin, duke arritur vetëm një vend të tretë.[130]

Në Ligën e Kampioneve të këtij sezoni, Bale kishte shënuar vetëm një gol para ndeshjes finale. Ky gol erdhi në fazën e grupeve kundër ekipit gjerman Borussia Dortmund, duke ndihmuar Realin të triumfonte 3–1 në transfertë.[131] Në ndeshjen finalen ndaj Liverpoolit, Bale shënoi dy gola, fillimisht një me rrofeshatë nga jashtë zone dhe më pas një tjetër me një gjuajtje të fuqishme nga distanca,[132] duke i dhënë ekipit fitoren 3–1, trofeun e 3të rresht dhe të 13tën në histori.[133] Ai u bë lojtari i parë zëvëndësues që shënon dy gola në një finale të Ligës së Kampioneve si dhe u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij.[134][135]

Sezoni 2018–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpërbërjes së treshes së sulmit BBC me largimin e Ronaldos te Juventusi dhe zëvëndësimit të Zidane nga trajneri i ri Julen Lopetegui,[136] Bale luajti në çdo ndeshje të gushtit 2018, duke u nderuar me çmimin Cinco Estrellas Mahou si lojtari i muajit i Real Madridit;[137] në këtë muaj ai shënoi ndaj Getafes dhe Gironës.

Më 19 dhjetor 2018, Bale shënoi një tregolësh në fitoren 3–1 ndaj Kashima Antlers në gjysëm-finalen e FIFA Kupës së Botës për Klube.[138] Ai u bë lojtari i tretë në historinë e kompeticionit që shënon tre gola në një ndeshje pas Cristiano Ronaldos dhe Luis Suárezit.[139] Përveç kësaj, ai u bë lojtari i tretë që shënon të paktën një gol në tre edicione të këtij kompeticioni pas Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit.[140] Real Madridi u shpall fituese e kompeticionit pasi mposhti në finale me rezultatin 4–1 Al Ain FC,[141] kurse Bale u shpall fituesi i Topit të Artë si lojtari më i mirë.[142]

Më 9 shkurt 2019, Bale regjistroi golin e tij të 100të me Real Madridin në të gjitha kompeticionet duke shënuar golin e tretë të ekipit të tij në fitoren 3–1 në transfertë ndaj rivalëve të qytetit Atlético Madrid; në këtë ndeshje ai u aktivizua si zëvëndësues.[143] Megjithatë, ai shkaktoi polemika në media pas përfundimit të ndeshjes, kjo për shkak të festimit të golit "provokativ" që ai bëri ndaj tifozëve kundërshtar.[144]

Sezoni 2019–20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2019, trajneri Zinedine Zidane deklaroi se Bale ishte pranë largimit nga klubi.[145] Po në atë muaj, Jiangsu Suning bëri një ofertë për kartonin e lojtarit që u refuzua nga Reali.[146] Në tetor të atij viti, Bale deklaroi se ai ishte "i nevrikosur" me Real Madridin dhe se kërkonte largimin,[147] por më vonë në atë muaj Zidane tha se Bale nuk e kishte kërkuar kurrë largimin.[148] Ish presidenti i klubit Ramon Calderon tha se Bale duhet të rikthehet te ish klubi i tij Tottenham.[149] Ai luajti 16 ndeshje dhe shënoi 2 gola në La Liga, e cila u fitua nga Real Madridi për herë të 34të në histori.[150]

Rikthimi te Tottenham Hotspur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 shtator 2020, Bale u rikthye te Tottenhami në formë huazimi për një sezon.[151]

Los Angeles FC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 qershor 2022, Los Angeles FC njoftoi se kishte firmos me Bale në një marrëveshje një-vjeçare.[152] Para këtij njoftimi, Bale kishte deklaruar se do ta vazhdonte karrierën në Major League Soccer.[153]

Bale debutoi zyrtarisht më 17 korrik në fitoren 2–1 kundër Nashville SC, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 72të.[154] Gjashtë ditë më pas, në ndeshjen e tij të dytë me klubin, Bale u aktivizua sërisht si zëvëndësues dhe shënoi golin e parë në MLS në suksesin 2–1 ndaj Sporting Kansas City.[155]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uellsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale (#11) duke bërë nxemje para nisjes së ndeshjes kualifikuese të Euro 2012 kundër Malit të Zi, 2 shtator 2011.

Bale u zjodh nga Uellsi në fund të sezonit 2005–06 për një ndeshje miqësore kundër Trinidad dhe Tabagos më 27 maj 2006.[156] Në ndeshjen e zhvilluar në GrazAustrisë, ai zëvëndësoi David Vaughan në minutën e 55të dhe asistoi golin e fitores së shënuar nga Robert Earnshaw në një fitore 2–1.[157] Në moshën 16 vjeç e 315 ditë, Bale u bë lojtari më i ri në histori që luan për Uellsin, duke thyer rekordin e vendosur tre muaj më parë nga Lewin Nyatanga; rekordi i tij më pas u thye nga Harry Wilson në nëntor 2012.[158]

Trajneri i kombëtares nën-21 Brian Flynn komentoi se Bale ishte potencialisht një yll i ardhshëm i futbollit, duke krahasuar aftësitë e tij teknike me Ryan Giggs.[159] Më 7 tetor 2006, Bale u lojtari më i ri i historisë që shënon me Uellsit pasi i shënoi Sllovakisë me goditje të lirë në një ndeshje kualifikuese të Euro 2008.[160] Bale ishte i disponueshëm për të luajtur me Anglinë për shkak së gjyshes së tij, por në vitin 2016 ai deklaroi: "Nuk më interesonte edhe nëse nuk do të kualifikoheshim asnjëherë – Unë nuk do luaja kurrë me Anglinë![161]

Pas një mungese të gjatë për shkak të një dëmtimi, Bale u rikthye dhe luajti si titullar në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës 2010 kundër Finlandës më 10 tetor 2009.[162] Katër ditë më pas, ai luajti në ndeshjen e fundit kualifikuese të Uellsit kundër Lihtenshtajnit, fillimisht duke shënuar golin e parë me goditje të lirë dhe më pas asistoi golin e dytë të shënuar nga Aaron Ramsey.[163] Në dhjetor 2010, Bale u nderua me çmimin BBC Cymru Personaliteti i Vitit i Sporteve.[164] Më 12 tetor 2012, Bale shënoi të dy golat e fitores 2–1 të Uellsit kundër Finlandës në kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014.[165]

Bale duke luajtur me Uellsin në një ndeshje kualifikuese kundër Austrisë në tetor 2016.

Më 9 shtator 2014, Bale shënoi dy gola, një me kokë dhe një me goditje të lirë, me Uellsin që mposhti 2–1 Andorrën në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të UEFA Euro 2016.[166] Me këto gola, ai u bë golashënuesi i dhjetë më i mirë i Uellsit me 14 gola, sëbashku me John Hartson.[167] Ai shënoi një tjetër dygolësh më 28 mars 2015 në një fitore 3–0 në transfertë kundër Izraelit.[168] Më 12 qershor, në ndeshjen e tij të 50të me ekipin kombëtar, Bale shënoi golin e vetëm të ndeshjes kundër Belgjikës për ta dërguar Uellsin në krye të Grupit B.[169] Pas kësaj, ai e dërgoi krosimin e Jazz Richards në rrjetë në fitoren minimale 1–0 kundër QiprosNikosia, duke e vendosur Uellsin vetëm tre pikë larg kualifikimit.[170] Me Uellsin që kishte arritur kualifikimin në Euro 2016 (si dhe kualifikimin e parë në një turnament madhor që nga FIFA Kupa e Botës 1958), më 13 tetor, Bale regjistroi golin e shtatë në kualifikuese në ndeshjen e fundit të Uellsit kundër Andorrës në Stadiumin Cardiff City.[171]

Më 11 qershor, Bale shënoi me goditje dënimi golin e parë të Uellsit në përballjen me Sllovakinë në ndeshjen e tyre hapëse të Euro 2016. Uellsi fitoi 2–1, duke arritur fitoren e parë në një turnament madhor që nga viti 1958.[172] Ai gjithashtu u bë lojtari i parë që shënon në një turnament madhor për Uellsin që nga Terry Medwin, i cili i shënoi Hungarisë në Kupën e Botës 1958.[173] Në ndeshjen e dytë në fazën e grupeve kundër Anglisë, Bale regjistroi golin e dytë në turnament me një tjetër goditje të lirë, por Uellsi u mposht 2–1; ky gol e bëri atë lojtarin e parë që shënon dy gola me goditje të lirë që nga Thomas Häßler i Gjermanisë në vitin 1992.[174] Bale shënoi golin e tretë në turnament në fitoren 3–0 kundër Rusisë në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve, duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Uellsit në turnamentet madhore; ai kaloi Ivor Allchurch, i cili shënoi dy herë në Kupën e Botës 1958. Bale gjithashtu asistoi golin e dytë të ndeshjes të shënuar nga Neil Taylor.[175] Në ndeshjen e raundit të 16-tave kundër Irlandës së VeriutParc des Princes, Bale dërgoi krosin në zonë që shkaktoi autogolin e Gareth McAuley dhe solli fitoren minimale 1–0 të Uellsit.[176] Uellsi u eliminua në gjysëm-finale nga Portugalia me rezultatin 2–0.[177]

Më 5 shtator 2016, Bale shënoi një dygolësh në fitoren komode 4–0 kundër Moldavisë, me Uellsin që e nisi fushatën kualifikuese të FIFA Kupës së Botës 2018 në rrugën e duhur. Me këto gola, ai parakaloi Ivor Allchurch dhe Trevor Ford si golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e kombëtares, duke u renditur mbrapa Ian Rush.[178] Më 28 mars 2018, falë tregolëshit të shënuar kundër Kinës në turnamentin miqësore Kupa e Kinës 2018, Bale u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i vendit të tij me 29 gola, një më shumë se Rush.[179][180]

Britania e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale, i cili plotësonte kriterin e moshën për të luajtur në Lojërat Olimpike Londër 2012, deklaroi në maj 2011: "Unë dua të luaj në lojërat olimpike" për kombëtaren britanike të futbollit, duke kundërshtuar Federatën Uellsiane të Futbollit.[181] Më 28 tetor 2011, Bale u bë lojtari i parë që u fotografua duke pozuar me fanellën e mbështetësve të futbollit të Lojërave Olimpike Britanike Londër 2012. Si përgjigje, shefi ekzekutiv i Federatës Uellsiane, Jonathan Ford, tha: "Pozicioni ynë mbetet i pandryshuar. Ne nuk jemi për ekipin BM. Gareth mund të bëjë zgjedhjet e tij dhe të marrë vendimet e tij. Por ne nuk do të ndalojmë askënd të luajë." Një zëdhënës deklaroi në emër të Bale: "duke qënë se ai është 100% uellsian, ai është edhe britanik."[182]

Në fund të qershorit 2012, Bale u tërhoq nga turnamenti për shkak të një dëmtimi në ije. Më 29 qershor, ai i tregoi menaxherit të ekipit kombëtar britanik, Stuart Pearce, se ai nuk do të ishte i disponueshëm për përzgjedhje për shkak se kishte përkeqsuar një dëmtim të vjetër në ije gjatë një seance stërvitore. Në funksion të kohës së shkurtër midis fundit të Lojërave Olimpike dhe fillimit të sezonit të Premier Ligës, Bale kishte vendosur të tërhiqej nga turnamenti në vend që të përkeqësonte dëmtimin.[183][184] Bale u rikuperua nga dëmtimi i tij në kohën e duhur për t'u përfshirë në turnamentin para-sezonal të Tottenhamit në Shtetet e Bashkuara, duke shënuar kundër LA Galaxy në 24 korrik dhe kundër New York Red Bulls një javë më vonë.[185][186][187]

Paraqitjet e Bale në ndeshjet para-sezonale të Spurs përkuan me ndeshjet olimpike të kombëtares britanike, e cila barazoi me Senegalin dhe më pas fitoi me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Uruguajin, duke përparuar në fazën me eliminim direkt, ku ata humbën ndaj Koresë së Jugut pas gjuajtjeve të penalltive. Tërheqja e Bale nga kombëtarja britanike solli thirrje për sanksione kundër tij,[185] duke përfshirë një pezullim për pjesën e mbetur të fazës para-sezonale të Spurs,[188] por, në mungesë të një ankese zyrtare nga kombëtarja britanike, asnjë vendim nuk u mor. Trajneri i Tottenhamit, André Villas-Boas, mbrojti lojtarin duke këmbëngulur që Bale "ishte shëruar më shpejt sesa pritej".[189] Qëndrimi i klubit u mbështet nga kryetari i Shoqatës Olimpike Britanike Lord Moynihan.[190]

Tottenham publikoi një deklaratë në lidhje me moszgjedhjen e Bale për në kombëtaren britanike, duke thënë se "Gareth pësoi një dëmtim ndërsa ai u rikuperua përpara se të bashkohej me ekipin e Stuart Pearce. Raportet e skanimit MRI iu dërguan ekipit mjekësor të FA më 29 qershor 2012. Ai më pas nuk u zgjodh në bazë të këtij dëmtimi dhe pamundësisë për të parashikuar kohën e rikuperimit. Ky vendim nuk u mor lehtë dhe u mor vetëm pas konsultimit me ekipin mjekësor të kombëtares britanike, të cilët ranë dakord pasi panë raportet mjekësore."[191]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale në aksion me Uellsin, 2015; në kulmin e karrierës, ai shquhej për shpejtësinë elektrizuese.

Bale ishte një nga futbollistët më të shpejtë të botës në kulmin e karrierës së tij.[192] Ai e nisi karrierën e tij si mbrojtës i majtë dhe mesfushor i tërhequr i majtë.[193] Pasi kaloi te Tottenhami, trajneri Harry Redknapp vendosi që ta zhvendoste uellsianin në rolin e sulmuesit anësor të majtë, kjo falë shpejtësisë së tij. Ishte ai pozicion ky Bale shkëlqeu dhe u bë një lojtar i klasit botëror.[194] Ai njihet më së miri për formën fizike, shpejtësinë, forcën, rezistencën, aftësinë në duelet ajërore dhe shkathtësinë. Ai gjithashtu është i aftë si driblojë mbrojtësit kundërshtarë falë shpejtësisë, fizikut dhe atleticizmit; këto tipare e lejonë që të shfryztëzojë hapsirat dhe të bëjë vrapime mbrapa vijës së mbrojtjeve kundërshtare.[194][195][196][197][198][199][200] Bale është gjithashtu një specialist i goditjeve të lira, kjo falë teknikës dhe kontrollit të topit, duke u vërtetuar falë dy golave me goditje të lira me hark kundër Lyonit.[201] Ai përdor teknikën "knuckle ball" (gjuajtje me trin) kur ekzekuton gjuajtjet e lira.[202] Pasi Bale u zhvendos më shumë në sulm me kalimin e viteve, ai filloi të shënonte gola rregullisht me gjuajtje të fuqishme nga jashtë zone.[203] Përveç aftësive të tij atletike dhe sulmuese, Bale është vlerësuar nga media për intensitetin e punës dhe kontributin në mbrojtje.[204]

Pasi Bale ishte bërë një nga anësorët sulmues të majtë më të rrezikshëm të botës, stili i tij i lojës fitoi admirime nga trajnerë, nga lojtarë aktiv dhe të tërhqur, përfshirë Luís Figon,[205] José Mourinhon,[206] Igor Štimac,[207] dhe Dani Alvesin.[208] Ai është përshkruar si një futbollist me një shpejtësi mahnitëse, aftësi të mira krosimi, me një këmbë të majtë të mirë dhe me cilësi fizike jashtëzakonshme.[209] Ish lojtari i Liverpoolit dhe analist i BBC Sport Mark Lawrenson tha në vitin 2011: "Çfarë e bën Gareth Bale kaq të veçantë? Është e thjeshtë. Ai është një nga lojtarët më të shpejtë që unë kam parë, por ai ka një tjetër marsh dhe aftësinë për të gjetur atë shpejtësi shtesë brënda hapit tjetër. Ai ka aftësinë për të përdorur teknikën e tij me ritëm të madh."[210]

Gjatë sezonit 2011–12, Harry Redknapp eksperimentoi duke e aktivizuar Bale në një rol të lirë, si mesfushor sulmues ose sulmues i dytë.[193][211][212] Në sezonin e ardhshëm, trajneri i ri André Villas-Boas filloi ta aktivizonte lojtarin në këtë rol rregullisht.[213]

Që pas transferimit të tij te Real Madridi, Bale është aktivizuar si anësor, por më shumti në krahun e djathtë, kjo pasi në krahun e majtë ndodhej Cristiano Ronaldo; ky pozicion i mundëson atij që të zhvendoset në qëndër dhe të gjuaj me të majtën nga jashtë zone.[214][215] Në disa raste ai është aktivizuar në pozicione më të avancuara, si në rolin e qëndër-sulmuesit,[216][217] kjo falë rekordit të shënimit të golave, lëvizjeve pa top, dhe inkursioneve sulmuese.[204][218] Këto aftësi ai i kombinon me gjatësinë, forcën, kërcimin dhe aftësinë në duelet ajërore, duke bërë që të shkëlqej në këtë rol.[219][220][221][222][223][224] Megjithatë, pavarësisht aftësive si futbollist, sezonet e tij të fundit te Real Madridi janë kushtëzuar nga dëmtimet e përsëritura.[199][223][225]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 nëntor 2010, pas përfundimit të ndeshjes së fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Interit, shoku i tij i ekipit Rafael van der Vaart tha: "Të gjithë e kanë frikë atë. Maicon është një nga mbrojtësit më të mirë në botë, dhe ai [Bale] e vrau atë."[226][227]

Në një raport të të njëjtës ndeshjes, gazeta spanjolle El Mundo tha:

Bale kombinon gjatësinë dhe ndërtimin e një vrapuesi 800 metrash si Steve Ovett me nxitimin dhe vrapimin e drejtë e një sulmuesi regbie si Bryan Habana. Dhe, kur arrin në fundore, ai jep krosime me hark si një brazilian. Fjalë të mëdha? Po, por kështu është Bale – lehtësisht ndjesia më e madhe në muajin e parë të Ligës së Kampionëve. Pyete Maicon se çfarë mendon pas dy ekspozitat që Bale shaflosi kundër Interit. Dje ai la Maiconin për të vdekur dhe më pas një dhelpër të moshuar si Lúcio u la si dikush që përpiqej të ndiqte gjurmët e avullit të një aeroplani. Tre gola dhe dy asistime – kundër kampionëve të Evropës. Performancat e tij kanë qenë mahnitëse.[228]

Pas dy golave të Bale kundër Norwich City më 27 dhjetor 2011, trajneri Harry Redknapp tha:

Nëse e shesim, e kemi pasur apo jo? Do të ishte vetëm një Barcelona, një Man City ose një Real Madrid që do të ishte në gjendje të paguante për të. Ai është një lojtar i mahnitshëm. Ai ka gjithçka, nuk ka ndonjë dobësi në përbërjen e tij. Ai mund të godasë me kokë topin, është i fortë si një dem, ai mund të vrapojë, të driblojë dhe të gjuajë. Më e rëndësishmja nga të gjitha, ai është një djalë shkatërrues.[47][229]

Duke folur në një intervistë në vitin 2013, mbrojtësi i Manchester Cityt, Micah Richards zbuloi se Bale ishte një nga kundërshtarët e tij më të vështirë me të cilin ishte përballur ndonjëherë, duke thënë se:

Normalisht unë jam më i fortë ose aq i shpejtë sa kundërshtari im të paktën. Por ai ishte më i shpejtë ose me të njëjtën shpejtësi, aq i fortë sa unë dhe ai ishte më i mirë se unë. Ai më dha një pasdite të vrullshme dhe nuk dija si të mbroja kundër tij."[230]

Redknapp bëri komente edhe më pozitive në lidhje me Bale në tetor 2012, duke deklaruar se ai është në të njëjtën klas si Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Ai tha:

"Ai është një talent i mahnitshëm, dhe është pas Ronaldove dhe Messëve të kësaj bote dhe po bëhet gjithnjë e më i mirë. Ai është pothuajse i paluajtur, kur është në lojën e tij. Ai është një lojtar i mirëfilltë i klasit botëror. Nuk është askush për të cilin nuk mund të luante. Ai do të përmirësonte çdo skuadër."[231]

Bale është akuzuar për simulime nga një pjesë e mediave britanike.[232][233] Megjithatë, kjo është mohuar nga Bale,[234] Redknapp,[235] dhe trajneri i Uellsit Chris Coleman.[236] Më 29 dhjetor 2012, Bale mori kartonin e tij të tretë të verdhë për simulim për sezonin 2012–13. Ky ishte edhe kartoni i verdhë i pestë për simulim që nga sezoni 2011–12, dhe asnjë lojtar në Premier Ligë nuk kishte më shumë se dy kartonë të verdhë për simulim që nga nisja e sezonit 2011–12.[237] Që nga gushti 2008 e deri në largimin e tij nga Premier Liga, ai u ndëshkua tetë herë për simulim. Lojtari i rradhës me më shumë ndëshkime për simulim ishte me tre kartonë.[238] Bale u rendit i 12ti në listën e ESPN të atletëve më të famshëm për vitin 2016,[239] kurse The Guardian e renditi atë të shtatin në listën e futbollistëve më të mirë në botë për të njëjtin vit.[240]

Jashtë futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale jeton në Londër me të fejuarën e tij Emma Rhys-Jones, të cilën e njohu në shkollë të mesme.[241][242] Fëmija i tyre i parë, Alba Violet,[243] lindi në Kardif më 21 tetor 2012, kurse vajza e tyre e dytë, Nava Valentina, lindi në të njëjtin qytet më 22 mars 2016.[244] Më 17 korrik 2016, një ditë pas ditëlindjes së tij të 27të, Bale njoftoi se ai dhe Emma Rhys-Jones ishin fejuar.[245] Më 9 mars 2018, Bale njftoi se e fejuara e tij ishte shtatëzanë me fëmijë e tretë të çiftit.[246] Më 8 maj të atij viti, çifti njoftoi lindjen e djalit të tyre të parë, Alex Charles.[247] Bale është teetotal.[248][249]

Pasuria, media dhe kontratat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale me këpucët e futbollit Adidas X15.

Më 26 mars 2013, Bale paraqiti një kërkesë në Zyrën e Pronës Intelektuale për të regjistruar një logo bazuar në festimin e golit të tij në formë zemre së bashku me numrin e skuadrës së tij (11) për t'u përdorur në një sërë mallrash si veshje dhe këpucë.[250] Bale është pjesë e video lojës FIFA nga EA Sports, dhe ka qënë në në kopertinën e FIFA 14 për versionin britanik, irlandez dhe të lindjes së mesme, sëbashku me yllin global Lionel Messi.[251] Festimi i tij me 'zemër' është pjesë e FIFA 14.[252]

Bale ka mbështetur disa kompani në karrierën e tij dhe ka marrëveshje aktuale me Adidas, EA Sports, Lucozade dhe BT Sport.[253][254] Në vitin 2014, ai mori një rrogë vjetore 14 milion £, kurse sponsorët e tij i fituan edhe 10 milion £ të tjera.[255][256] Në mars 2014, Bale ishte lojtari i parë që veshi këpucët e futbollit të lehta Adidas F50.[257] Në vitin 2015, ai prezantoi modelin Adidas X15.[258]

Bale është aktiv në mediat sociale. Ai ka 35 milion ndjekës në Instagram dhe fiton 185,000 £ për çdo postim të sponsorizuar, duke qënë britaniku i dytë më i paguar pas David Beckham.[259]

Golfi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale është një tifoz i madh i golfit dhe ka një kopje të gropës 17të – e quajtur ishulli Jeshil – në TPC në Sawgrass në kopshtin e tij të pasëm.[260] Dashuria e tij për golfin solli kritika nga media spanjolle si arsyeja pse ai ka kaluar kaq shumë kohë i dëmtuar për Real Madridin.[260]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 qershor 2020[261][262]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Southampton 2005–06 Championship 2 0 0 0 0 0 2 0
2006–07 38 5 1 0 3 0 1[a] 0 43 5
Gjithsej 40 5 1 0 3 0 1 0 45 5
Tottenham Hotspur 2007–08 Premier League 8 2 0 0 1 1 3[b] 0 12 3
2008–09 16 0 2 0 5 0 7[b] 0 30 0
2009–10 23 3 8 0 3 0 34 3
2010–11 30 7 0 0 0 0 11[c] 4 41 11
2011–12 36 9 4 2 0 0 2[d] 1 42 12
2012–13 33 21 2 1 1 1 8[d] 3 44 26
Gjithsej 146 42 16 3 10 2 31 8 203 55
Real Madrid 2013–14 La Liga 27 15 5 1 12[c] 6 44 22
2014–15 31 13 2 0 10[c] 2 5[e] 2 48 17
2015–16 23 19 0 0 8[c] 0 31 19
2016–17 19 7 0 0 8[c] 2 0 0 27 9
2017–18 26 16 2 1 7[c] 3 4[f] 1 39 21
2018–19 29 8 3 0 7[c] 3 3[g] 3 42 14
2019–20 16 2 1 1 3[c] 0 0 0 20 3
Gjithsej 171 80 13 3 55 16 12 6 251 105
Tottenham Hotspur (huazim) 2020–21 Premier League 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej karriera 357 127 30 6 13 2 86 24 13 6 499 165
 1. ^ Ndeshje në play-off të Championship
 2. ^ a b Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 3. ^ a b c d e f g h Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 4. ^ a b Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 5. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në Supercopa de España, dy ndeshje dhe dy gola në FIFA Kupën e Botës për Klube
 6. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në Supercopa de España, dy ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube
 7. ^ Një ndeshje në Supercopa de España, dy ndeshje dhe tre gola në FIFA Kupën e Botës për Klube

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 shtator 2019[263]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Uellsi 2006 4 1
2007 7 1
2008 5 0
2009 7 0
2010 4 1
2011 6 3
2012 5 3
2013 5 2
2014 5 3
2015 6 5
2016 11 7
2017 3 0
2018 6 5
2019 9 2
2020 2 0
Gjithsej 85 33

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[261]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA World Cup Qatar 2022™: List of Players: Wales" (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 nëntor 2022. fq. 32. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 nëntor 2022.
 2. ^ Grant Rollings. "Bale Model" (në anglisht). The Sun. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 14 nëntor 2010.
 3. ^ "Hall Of Fame" (në anglisht). Eglwys Newydd Primary School. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2011. Marrë më 14 nëntor 2010.
 4. ^ "Bluebirds of a feather are flocking together". Wales Online (në anglisht). Media Wales. 8 dhjetor 2008. Marrë më 8 dhjetor 2008.
 5. ^ "Mentor's advice to Gareth could come to fruition as foreign legion close in" [Këshillat e Mentorit për Gareth mund të realizohen ndërsa legjioni i huaj afrohet]. Wales Online (në anglisht). Media Wales. 22 tetor 2010. Marrë më 28 dhjetor 2010.
 6. ^ Chris Harvey (31 janar 2011). "Gareth Bale interview: born to run" [Intervista e Gareth Bale: i lindur për të vrapuar]. The Telegraph (në anglisht). Telegraph Media Group. Marrë më 31 janar 2011.
 7. ^ "Rugby World Cup 2011: Cardiff-born Gareth Bale and Sam Warburton were stars from the start, reflects coach" [Kupa e Botës e Rregbisë 2011: Gareth Bale dhe Sam Warburton të lindur në Kardif ishin yje që në fillim, reflekton trajneri] (në anglisht). The Daily Telegraph. 14 tetor 2011. Marrë më 23 prill 2014.
 8. ^ "Pride at Cardiff school that developed Sam Warburton and Gareth Bale" [Krenari në shkollën e Kardifit që zhvilluan Sam Warburton dhe Gareth Bale] (në anglisht). The Guardian. 13 tetor 2011. Marrë më 23 prill 2014.
 9. ^ [Young Gareth made own rules] The Daily Echo, 13 janar 2007, Marrë më 23 prill 2014]
 10. ^ "Derby 2 Southampton 2" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2006. Marrë më 21 janar 2007.
 11. ^ "Saints 2 Coventry 0" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 21 janar 2007.
 12. ^ "Saints 0 West Brom 0" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 21 janar 2007.
 13. ^ "Sunderland 1 Saints 1" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 21 janar 2007.
 14. ^ "Hull v Saints" (në anglisht). Southampton F.C. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2007. Marrë më 21 janar 2007.
 15. ^ "Tottenham complete Bale transfer" [Tottenham plotëson transferimin e Bale] (në anglisht). BBC Sport. 25 maj 2007. Marrë më 18 prill 2010.
 16. ^ Mathan Mercer (1 shtator 2007). "Fulham 3–3 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 2 shtator 2007.
 17. ^ "Tottenham 1–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 15 shtator 2007. Marrë më 2 shtator 2009.
 18. ^ "Tottenham 2–0 Middlesbrough" (në anglisht). BBC Sport. 26 shtator 2007. Marrë më 2 shtator 2009.
 19. ^ David Hytner (11 dhjetor 2007). "Football: Bale out for at least three months" [Futboll: Bale jashtë për të paktën tre muaj] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 6 janar 2013.
 20. ^ "Injury rules out Bale for season" [Dëmtimi e lë Bale jashtë për pjesën e mbetur të sezonint] (në anglisht). BBC Sport. 4 shkurt 2008. Marrë më 9 shkurt 2008.
 21. ^ "Bale signs new Tottenham contract" [Bale firmos kontratë të re me Tottenham] (në anglisht). BBC Sport. 13 gusht 2008. Marrë më 13 gusht 2008.
 22. ^ "Stoke 2–1 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 19 tetor 2008. Marrë më 14 qershor 2020.
 23. ^ Rob Smyth (1 mars 2009). "Manchester United v Tottenham – as it happened" [Manchester United v Tottenham – ashtu si ndodhi] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 25 maj 2020.
 24. ^ "Gareth Bale could miss start of next season after knee surgery" [Gareth Bale mund të humbasi startin e sezonit tjetër për shkak të operacionit në gju] (në anglisht). The Guardian. 3 qershor 2009. Marrë më 20 prill 2014.
 25. ^ Steve Wilson (15 janar 2009). "The curse of Tottenham's Gareth Bale" [Mallkimi i Gareth Bale të Tottenhamin] (në anglisht). The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2010. Marrë më 10 maj 2009.
 26. ^ Pranav Soneji (9 maj 2009). "Everton 0–0 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 10 maj 2009.
 27. ^ "Report: Tottenham Hotspur vs Burnley – English Premier League" [Raporti: Tottenham Hotspur vs Burnley – Premier Liga Angleze] (në anglisht). ESPN FC. 26 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2009. Marrë më 27 shtator 2009.
 28. ^ David Hytner (13 janar 2010). "Tottenham manager challenges Gareth Bale to claim a starting place" [Trajneri i Tottenhamit sfidon Gareth Bale për të fituar një vend titullari] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 maj 2010.
 29. ^ "Tottenham 2–0 Fulham" (në anglisht). BBC Sport. 26 janar 2010. Marrë më 20 prill 2014.
 30. ^ "Gareth wins award" [Gareth fiton çmim] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 1 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2010. Marrë më 20 prill 2014.
 31. ^ "Unforgettable night!" [Natë e paharrueshme!] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 14 prill 2010. Marrë më 18 prill 2010.
 32. ^ "The dream derby double!" [Dopieta e ëndërruar në derbi!] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 17 prill 2010. Marrë më 18 prill 2010.
 33. ^ "Gareth named Player of the Month" [Gareth emërohet lojtari i muajit] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 30 prill 2010. Marrë më 30 prill 2010.
 34. ^ "Gareth Bale signs new four-year Tottenham contract" [Gareth Bale firmos një kontratë të re katër-vjeçare me Tottenhamin] (në anglisht). BBC Sport. 7 maj 2010. Marrë më 7 maj 2010.
 35. ^ Sam Lyon (21 gusht 2010). "Stoke 1–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 21 gusht 2010.
 36. ^ "Tottenham 4–0 Young Boys (agg 6–3)" (në anglisht). BBC Sport. 25 gusht 2010. Marrë më 25 gusht 2010.
 37. ^ a b "Hat-trick hero Gareth Bale has "No intention to leave Spurs"" [Heroi i tregolëshit Gareth Bale nuk ka "qëllim për tu larguar nga Spurs"]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. 21 tetor 2010. Marrë më 27 shtator 2018.
 38. ^ "Tottenham 4–1 FC Twente" (në anglisht). BBC Sport. 29 shtator 2010. Marrë më 27 shtator 2018.
 39. ^ "Gareth Bale named Wales' player of the year" [Gareth Bale emërohet lojtari i vitit i Uellsit] (në anglisht). BBC Sport. 4 tetor 2010. Marrë më 4 tetor 2010.
 40. ^ "Inter Milan 4–3 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 20 tetor 2010. Marrë më 20 tetor 2010.
 41. ^ "Tottenham 3–1 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. 2 nëntor 2010. Marrë më 2 nëntor 2010.
 42. ^ "Gareth Bale wins BBC Wales Sports Personality award" [Gareth Bale fiton BBC Personaliteti i Vitit i Sporteve të Uellsit] (në anglisht). BBC Sport. 6 dhjetor 2010. Marrë më 11 dhjetor 2013.
 43. ^ "New deal for Bale" [Marrëveshje e re për Bale] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2011. Marrë më 19 mars 2011.
 44. ^ "Spurs' Gareth Bale wins PFA player of the year award" [Gareth Bale i Spurs fiton çmimin PFA lojtari i vitit] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2011. Marrë më 18 prill 2011.
 45. ^ "Riise: Bale is world's best left winger" [Riise: Bale është anësori i majtë më i mirë i botës] (në anglisht). ESPN FC. 10 nëntor 2011. Marrë më 7 mars 2016.
 46. ^ "Fabio – Bale is world's best" [Fabio – Bale është më i miri i botës] (në anglisht). Sky Sports. 9 mars 2011. Marrë më 30 dhjetor 2011.
 47. ^ a b "Gareth Bale has everything says Tottenham manager Harry Redknapp" [Gareth Bale ka gjithçka thotë trajneri i Tottenhamit Harry Redknapp] (në anglisht). BBC Sport. 28 dhjetor 2011. Marrë më 29 dhjetor 2011.
 48. ^ "Wigan 1–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 24 shtator 2011. Marrë më 20 prill 2014.
 49. ^ "Tottenham 3–1 QPR" (në anglisht). BBC Sport. 30 tetor 2011. Marrë më 15 janar 2012.
 50. ^ "Fulham 1–3 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 6 nëntor 2011. Marrë më 15 janar 2012.
 51. ^ "Twenty-five goals between 12 October to 21 December are ruled on" (në anglisht). Premier League. 12 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2012. Marrë më 3 shkurt 2012.
 52. ^ Saj Chowdhury (3 dhjetor 2011). "Tottenham 3–0 Bolton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 53. ^ "Norwich 0–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 27 dhjetor 2011. Marrë më 20 prill 2014.
 54. ^ Jamie Lillywhite (31 janar 2012). "Tottenham 3–1 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 shkurt 2012.
 55. ^ "Swansea boss Brendan Rodgers & Tottenham's Gareth Bale rewarded" [Trajneri i Swansea Brendan Rodgers & Gareth Bale i Tottenhamit vlerësohen] (në anglisht). BBC Sport. 4 shkurt 2012. Marrë më 13 tetor 2012.
 56. ^ "New Contract For Gareth" [Kontratë e re për Gareth] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 27 qershor 2012. Marrë më 13 tetor 2012.
 57. ^ Daniel Taylor (28 shtator 2012). "Tottenham's future looks bright ... just give us time, says Gareth Bale" [E ardhmja e Tottenhamit duket e ndritshme ... thjesht na jepni kohë, thotë Gareth Bale] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 5 tetor 2012.
 58. ^ "Gareth Bale to change squad number" [Gareth Bale do të ndryshojë numrin e skuadrës] (në anglisht). Sports Mole. 1 tetor 2013. Marrë më 20 prill 2014.
 59. ^ Phil McNulty (16 shtator 2012). "Reading 1–3 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 13 tetor 2012.
 60. ^ Daniel Taylor (29 shtator 2012). "Tottenham Hotspur's Gareth Bale banishes Manchester United hoodoo" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 13 tetor 2012.
 61. ^ "Aston Villa 0–4 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 26 dhjetor 2012. Marrë më 26 dhjetor 2012.
 62. ^ "Tottenham 3–0 Coventry City" (në anglisht). BBC Sport. 5 janar 2013. Marrë më 15 shkurt 2013.
 63. ^ Matt Monaghan (30 janar 2013). "Norwich 1–1 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 shkurt 2013.
 64. ^ Owen Phillips (3 shkurt 2013). "West Brom 0–1 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 shkurt 2013.
 65. ^ Saj Chowdhury (9 shkurt 2013). "Tottenham 2 – 1 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 shkurt 2013.
 66. ^ "Tottenham 2–1 Lyon" (në anglisht). BBC Sport. 14 shkurt 2013. Marrë më 15 shkurt 2013.
 67. ^ "West Ham 2–3 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 25 shkurt 2013. Marrë më 26 shkurt 2013.
 68. ^ "Gareth Bale, Tottenham Hotspur beat Arsenal" [Gareth Bale, Tottenham Hotspur mposht Arsenalin] (në anglisht). Sports Illustrated. 3 mars 2013. Marrë më 3 mars 2013.
 69. ^ Graham Chase (7 mars 2013). "Tottenham 3–0 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 mars 2013.
 70. ^ Dan Nathans (23 maj 2013). "BBC Match of the Day's Goals of the Season" [BBC Goli i Sezonit i Ndeshjes së Ditës] (në anglisht). FTBpro. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2014. Marrë më 17 prill 2014.
 71. ^ David Hytner (4 prill 2013). "Gareth Bale injury is 'hopefully not too bad', says André Villas-Boas" [Dëmtimi i Gareth Bale 'me shpresë jo shumë i keq', thotë André Villas-Boas] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 shtator 2018.
 72. ^ Jeremy Wilson (21 prill 2013). "Tottenham Hotspur 3 Manchester City 1" (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 27 shtator 2018.
 73. ^ "Gareth Bale wins PFA Player of Year and Young Player awards" [Gareth Bale fiton çmimet PFA Lojtari i Vitit dhe Lojtari i Ri] (në anglisht). BBC Sport. 28 prill 2013. Marrë më 29 prill 2013.
 74. ^ "Gareth Bale named Player of the Year by Football Writers" (në anglisht). BBC Sport. 2 maj 2013. Marrë më 20 prill 2014.
 75. ^ "Tottenham 1–0 Sunderland" (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2013. Marrë më 1 shtator 2013.
 76. ^ "Bale, nuevo jugador del Real Madrid" [Bale, lojtari i ri i Real Madrid] (në spanjisht). Real Madrid C.F. 1 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2013. Marrë më 1 shtator 2013.
 77. ^ "Club announcement" [Njoftim i klubit] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 1 shtator 2013. Marrë më 1 shtator 2013.
 78. ^ "Gareth Bale: Real Madrid star will keep his feet firmly on the ground" [Gareth Bale: Ylli i Real Madridit do ti mbajë këmbët në tokë] (në anglisht). BBC Sport. 1 shtator 2013. Marrë më 2 shtator 2013.
 79. ^ John Percy (22 dhjetor 2013). "Seventh Match That Misses Bale" [Ndeshja e shtatë që Bale humbet] (në anglisht). Soccerly. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2014. Marrë më 11 janar 2014.
 80. ^ "Gareth Bale set to be on bench for Real Madrid's clash with Celta Vigo" [Gareth Bale do të jetë në stol për përballjen e Real Madridit kundër Celta Vigos] (në anglisht). DNA India. 5 janar 2014. Marrë më 11 janar 2014.
 81. ^ "Villarreal v Real Madrid – live!" (në anglisht). The Guardian. 14 shtator 2013. Marrë më 22 shtator 2020.
 82. ^ "Galatasaray 1–6 R Madrid" (në anglisht). Sky Sports. 18 shtator 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 83. ^ Sid Lowe (28 shtator 2013). "Real Madrid 0 Atletico Madrid 1: Atlético Madrid's Diego Costa ruins Gareth Bale's home debut for Real" [Real Madrid 0 Atletico Madrid 1: Diego Costa i Atlético Madrid prish debutimin në shtëpi të Gareth Bal për Realin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 shtator 2018.
 84. ^ "R Madrid 2–1 Juventus" (në anglisht). Sky Sports. 23 tetor 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 85. ^ Sid Lowe (27 tetor 2013). "Gareth Bale gets lost in the middle as Real Madrid falter at Barcelona" [Gareth Bale humbet në mes, Real Madridi çalon në Barcelonë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 6 nëntor 2013.
 86. ^ "Real Madrid 7–3 Sevilla" (në anglisht). BBC Sport. 31 tetor 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 87. ^ Pete Cryer (2 nëntor 2013). "Rayo Vallecano 2–3 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 88. ^ "Juventus 2–2 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 5 nëntor 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 89. ^ "Real Madrid 4–1 Galatasaray" (në anglisht). BBC Sport. 27 nëntor 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 90. ^ Sid Lowe (30 nëntor 2013). "Real Madrid's Gareth Bale nets hat-trick against Real Valladolid" [Gareth Bale i Real Madridit shënon tregolësh kundër Real Valladolid] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 29 maj 2014.
 91. ^ "Real Madrid's Cristiano Ronaldo and Gareth Bale tear Schalke apart" [Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale të Real Madridit shqyejn Schalken] (në anglisht). The Guardian. 27 shkurt 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 92. ^ "Super Reali shkatërron Schalken, Chelsea barazoi (Foto)". Opozita.com. 27 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 93. ^ "Real Madrid 3-0 Borussia Dortmund" (në anglisht). BBC Sport. 2 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 94. ^ "Real Madrid 5-0 Rayo Vallecano" (në anglisht). BBC Sport. 29 mars 2014. Marrë më 2 prill 2014.
 95. ^ "Real Sociedad 0-4 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 5 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 96. ^ "Real Madrid 4-0 Almería" (në anglisht). BBC Sport. 12 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 97. ^ "Super Bejl, iu kthen kurorën mbretërve". Gazeta e Sportit. 16 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 98. ^ "Real "mbretëror", mund Barçën dhe fiton Kupën". Gazeta Panorama. 16 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 99. ^ "Në këtë ditë, 6 vite më parë, Gareth Bale u shndrrua në Usain Bolt kundër Barcelonës". Periskopi.com. 16 prill 2020. Marrë më 23 shtator 2020.
 100. ^ a b "Gareth Bale: Copa del Rey winner incredible, says Xabi Alonso" [Gareth Bale: Goli i fitores i Kupës së Mbretit ishte i jashtëzakonshëm, thotë Xabi Alonso] (në anglisht). BBC Sport. 16 prill 2014. Marrë më 23 shtator 2020.
 101. ^ Mike Collett (24 maj 2014). "Ronaldo first to score for two different European Cup winners" [Ronaldo i pari që shënon për dy fitues të ndryshëm të Kupës Evropiane] (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2014. Marrë më 25 maj 2014.
 102. ^ "Wales's biggest European success stories" [Historitë më të mëdha të sukseseve evropiane të Uellsit] (në anglisht). UEFA. 29 mars 2017. Marrë më 27 shtator 2018.
 103. ^ "Player profile – Gareth Bale" [Profili i Lojtarit – Gareth Bale] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 26 maj 2014.
 104. ^ a b c "200 goals for the BBC" [200 gola për BBC] (në anglisht). Real Madrid C.F. 24 tetor 2015. Marrë më 27 shtator 2018.
 105. ^ "Europa i përket Realit, K.Ronaldo e pushton". Panorama Sport. 13 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014.
 106. ^ Henry Winter (13 gusht 2014). "Gareth Bale hails Real Madrid's statement of intent to scoop six trophies after Uefa Super Cup success" [Gareth Bale lartëson deklaratën e Real Madridit për qëllimin për të fituar gjashtë trofe pas suksesit në UEFA Super Kupë] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 13 gusht 2014.
 107. ^ "Real Sociedad 4–2 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 31 gusht 2014. Marrë më 31 gusht 2014.
 108. ^ "8 me 2, Reali ia bën Deportivos". Prizren Press. 20 shtator 2014. Marrë më 22 shtator 2020.[lidhje e vdekur]
 109. ^ "Deportivo de La Coruña 2–8 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 19 shtator 2014. Marrë më 19 shtator 2014.
 110. ^ "Real Madrid 2–0 San Lorenzo" (në anglisht). BBC Sport. 20 dhjetor 2014. Marrë më 20 dhjetor 2014.
 111. ^ "Gareth Bale booed by Real Madrid fans for not passing to Cristiano Ronaldo" [Gareth Bale vërshëllehet nga tifozët e Real Madridit për shkak se nuk pasoi te Cristiano Ronaldo] (në anglisht). The Independent. 11 janar 2015. Marrë më 13 shkurt 2015.
 112. ^ "Gareth Bale defended by Real Madrid coach Carlo Ancelotti" [Gareth Bale mbrohet nga trajneri i Real Madridit Carlo Ancelotti] (në anglisht). The Guardian. 16 maj 2015. Marrë më 27 shtator 2018.
 113. ^ "Real Madrid's Gareth Bale set to miss Champions League tie with Atlético Madrid" [Gareth Bale i Real Madridit do të humbasi përballjen e Ligës së Kampioneve me Atlético Madridin] (në anglisht). The Guardian. 20 prill 2015. Marrë më 21 prill 2015.
 114. ^ "Çmenduri në "Bernabeu", 12 gola dhe dy kartonë të kuq". Top-Channel.tv. 20 dhjetor 2015. Marrë më 22 shtator 2020.
 115. ^ Ergi Lubani (9 janar 2016). "Zidane e nis me "manita", Real mposht Deportivo..." Telesport.al. Marrë më 25 mars 2019.[lidhje e vdekur]
 116. ^ "Bale, 3 javë pushim nga dëmtimi në pulpë". Top-Channel.tv. 19 janar 2016. Marrë më 22 shtator 2020.
 117. ^ "Real Madrid 7–1 Celta de Vigo" (në anglisht). BBC Sport. 5 mars 2016. Marrë më 5 mars 2016.
 118. ^ Jonathan Jurejko (20 mars 2016). "Real Madrid 4–0 Sevilla" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 119. ^ "Real Madrid's Gareth Bale scores late winner against Rayo Vallecano" [Gareth Bale i Real Madridit shënon gol fitoreje në fund kundër Rayo Vallecanos] (në anglisht). The Guardian. 23 prill 2016. Marrë më 27 shtator 2018.
 120. ^ "Reali pushton për herë të 11-të Europën, mposht me penallti Atletikon (VIDEO)". Panorama Sport. 28 maj 2016. Marrë më 22 shtator 2020.
 121. ^ "Gareth Bale rinovon kontratën me Realin deri në vitin 2022". Telegraf.al. 30 tetor 2016. Marrë më 21 shtator 2020.
 122. ^ "Dëmtohet Bale, humbet Klasiken". Top-Channel.tv. 24 nëntor 2016. Marrë më 21 shtator 2020.
 123. ^ "Zyrtare: Bale katër muaj jashtë fushave të blerta". Telegrafi.com. 24 nëntor 2016. Marrë më 21 shtator 2020.
 124. ^ ""El Clasico" i takon Barcelonës, Messi mbret në "Bernabeu"". tirananews.al. 23 prill 2017. Marrë më 21 shtator 2020.
 125. ^ "Reali i Madridit fiton titullin e 33-të kampion, Barcelona i shpëton turpit në shtëpi (VIDEO)". Panorama Sport. 21 maj 2017. Marrë më 21 shtator 2020.
 126. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2016. Marrë më 7 mars 2019.
 127. ^ "Real Madrid CF – Squad" [Real Madrid CF – Skuadra] (në anglisht). UEFA. Marrë më 8 gusht 2017.
 128. ^ "Real Madrid 2–0 Barcelona (5–1 agg): Spanish Super Cup success for Zidane's side" [Real Madrid 2–0 Barcelona (5–1 rp): Sukses në Superkupën e Spanjës për ekipin e Zidane] (në anglisht). BBC Sport. 17 gusht 2017. Marrë më 27 shtator 2018.
 129. ^ "Real Madrid shpallet kampion i Botërorit të Klubeve". Gazeta Shqip. 16 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 21 shtator 2020.
 130. ^ "Villareal 2–2 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2018. Marrë më 28 shtator 2018.
 131. ^ "Borussia Dortmund 1–3 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 26 shtator 2017. Marrë më 28 shtator 2018.
 132. ^ "Dy vjet nga supergoli i Bale në finalen e Ligës së Kampionëve" (në anglisht). Gazeta Express. 26 maj 2020. Marrë më 21 shtator 2020.
 133. ^ "Europa i nënshtrohet Real Madrid, mposhtin Liverpool dhe fitojnë "Championsin" e 3 radhazi (Video)". BalkanWeb.com. 26 maj 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 134. ^ "Bale named Champions League final man of the match" [Bale emërohet lojtari i ndeshjes i finales së Ligës së Kampioneve] (në anglisht). UEFA. 26 maj 2018. Marrë më 26 maj 2018.
 135. ^ "Real Madrid v Liverpool – Story of the match" [Real Madrid v Liverpool – Historia e ndeshjes]. BT Sport (në anglisht). Press Association. 26 maj 2018. Marrë më 26 maj 2018.
 136. ^ Robbie Dunne (4 shtator 2018). "Luka Modric and Gareth Bale lead for Real Madrid; Keylor Navas still key" [Luka Modric dhe Gareth Bale udhëheqin për Real Madridin; Keylor Navas ende çelësi] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 13 shtator 2018.
 137. ^ "Bale voted Real Madrid's best player of August" [Bale votohet si lojtari më i mirë i Real Madridit për muajin gusht] (në anglisht). Diario AS. 13 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2018. Marrë më 13 shtator 2018.
 138. ^ "Bale 3 gola, Real mund Kashimën e kalon në finale". Konica.al. 19 dhjetor 2018. Marrë më 21 shtator 2020.
 139. ^ "Bale becomes the third player to score a hat-trick after Cristiano Ronaldo and Luis Suárez in the FIFA Club World Cup and third player to score in three editions of the FIFA Club World Cup after Cristiano Ronaldo and Lionel Messi" [Bale bëhet lojtari i tretë që shënon tregolësh pas Cristiano Ronaldos dhe Luis Suárezit në FIFA Kupën e Botës për Klube dhe lojtari i tretë që shënon në tre edicione të FIFA Kupës së Botës për Klube]. timesnownews.com (në anglisht). Marrë më 12 janar 2019.
 140. ^ "Lionel Messi, Cristiano Ronaldo record equalled by Gareth Bale with Club World Cup hat-trick" [Rekordi i Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos barazohet nga Gareth Bale me një tregolësh në Kupën e Botës për Klube]. timesnownews.com (në anglisht). Marrë më 12 janar 2019.
 141. ^ "Botërori i Klubeve/ Në majë të botës për të shtatën herë: Real Madrid i jep shkëlqim të ardhmes". Lapsi.al. 22 dhjetor 2018. Marrë më 21 shtator 2020.
 142. ^ "Gareth Bale fiton 'Topin e Artë' të botërorit (FOTO)". rmadridalbania.info. RMadrid Albania. 22 dhjetor 2018. Marrë më 21 shtator 2020.
 143. ^ "Bale arrin rekordin prej 100 golave për Realin, ja si krahasohet me Benzeman dhe Ronaldon". Tetova Sot. 9 shkurt 2019. Marrë më 21 shtator 2020.
 144. ^ "Gjesti provokativ në derbi, Bejl rrezikon dënimin e rëndë". Sport Ekspres. 14 shkurt 2019. Marrë më 21 shtator 2020.
 145. ^ "Zidane: Bale do të largohet nga Reali". Epoka e Re. 21 korrik 2019. Marrë më 20 shtator 2020.
 146. ^ David Ornstein (28 korrik 2019). "Gareth Bale: Real Madrid call off Wales forward's China move" [Gareth Bale: Real Madrid refuzon kalimin e sulmuesit të Uellsit në Kinë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 nëntor 2019.
 147. ^ "Bale kërkon largimin nga Reali". Koha.net. 8 tetor 2019. Marrë më 20 shtator 2020.
 148. ^ "Bale nuk ka kërkuar të largohet nga Reali". ekonomia-ks.com. 30 tetor 2019. Marrë më 20 shtator 2020.
 149. ^ "Gareth Bale should rejoin Tottenham Hotspur, says ex-Real Madrid president Ramon Calderon" [Gareth Bale duhet të ribashkohet me Tottenham Hotspur, thotë ish presidenti i Real Madridit Ramon Calderon] (në anglisht). BBC Sport. 21 nëntor 2019. Marrë më 20 shtator 2020.
 150. ^ "VIDEO / Real Madrid fiton La Liga. Zidan e kthen në majë pas turpit të Barcelonës". VIPSport.al. 16 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 20 shtator 2020.
 151. ^ "ZYRTARE/ Bejl rikthehet në shtëpi, Totenhemi prezanton edhe lojtarin tjetër të ardhur nga Real Madridi". Panorama Sport. 19 shtator 2020. Marrë më 20 shtator 2020.
 152. ^ "Zyrtare/ Gareth Bale firmos me Los Angeles Galaxy". Boldnews.al. 27 qershor 2022. Marrë më 8 shtator 2022.
 153. ^ Katerina Tafa (25 qershor 2022). "Bale drejt Amerikës, shok skuadre me Chiellinin". Supersport.al. Marrë më 8 shtator 2022.
 154. ^ "Gareth Bale: Wales forward produces stylish first touch on LAFC debut" [Gareth Bale: Sulmuesi i Uellsit prodhon një prekje të parë me stil në debutimin me LAFC] (në anglisht). BBC Sport. 17 korrik 2022. Marrë më 18 korrik 2022.
 155. ^ "Recap: LAFC 2–0 Sporting Kansas City 7/23/22" (në anglisht). LAFC. 23 korrik 2022. Marrë më 24 korrik 2022.
 156. ^ "Bale savours record Wales debut" (në anglisht). BBC Sport. 28 maj 2006. Marrë më 21 janar 2007.
 157. ^ "Wales 2–1 Trinidad & Tobago" [Uellsi 2–1 Trinidad & Tobago] (në anglisht). BBC Sport. 27 maj 2006. Marrë më 14 janar 2016.
 158. ^ "Injured Bale out for three months" [I dëmtuari Bale jashtë për tre muaj] (në anglisht). BBC Sport. 10 dhjetor 2007. Marrë më 21 tetor 2010.
 159. ^ "The £10 million man" [Njeriu 10 milion £]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. 18 janar 2007. Marrë më 7 mars 2016.
 160. ^ Sean Davies (7 tetor 2006). "Wales 1–5 Slovakia" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 21 janar 2007.
 161. ^ Jeremy Wilson (10 qershor 2016). "Euro 2016: Gareth Bale says he would never have played for England as tight-knit Wales group nears opening game" [Euro 2016: Gareth Bale thotë se ai nuk do të luante kurrë për Anglinë, grupi i Uellsit pranë ndeshjes hapëse] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 27 shtator 2018.
 162. ^ "Wales whimper in Helsinki" [Uellsi pëshpërit në Helsinki] (në anglisht). Sky Sports. 10 tetor 2009. Marrë më 11 prill 2011.
 163. ^ "Liechtenstein 0–2 Wales" (në anglisht). BBC Sport. 14 tetor 2009. Marrë më 11 prill 2011.
 164. ^ "Gareth Bale wins BBC Wales Sports Personality award" [Gareth Bale fiton çmimin BBC Personaliteti i Sporteve të Uellsit] (në anglisht). BBC Sport. 6 dhjetor 2010. Marrë më 13 tetor 2012.
 165. ^ Bruce Pope (12 tetor 2012). "World Cup qualifying: Wales 2–1 Scotland" [Kualifikueset e Kupës së Botës: Uellsi 2–1 Skocia] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 166. ^ Dafydd Pritchard (9 shtator 2014). "Andorra 1–2 Wales" [Andorra 1–2 Uellsi] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 167. ^ ""Worst pitch I've played on" says Bale" ["Fusha më e keqe në të cilën kam luajtur", thotë Bale]. ITV News (në anglisht). 10 shtator 2014. Marrë më 10 shtator 2014.
 168. ^ Dafydd Pritchard (28 mars 2015). "Israel 0–3 Wales" [Izareli 0–3 Uellsi] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 169. ^ Dafydd Pritchard (12 qershor 2015). "Wales 1–0 Belgium" [Uellsi 1–0 Belgjika] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 170. ^ Dafydd Pritchard (3 shtator 2015). "Cyprus 0–1 Wales" [Qipro 0–1 Uellsi] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 171. ^ Dafydd Pritchard (13 tetor 2015). "Euro 2016 qualifying: Wales 2–0 Andorra" [Kualifikueset e Euro 2016: Uellsi 2–0 Andorra] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 172. ^ "Euro 2016: Uellsi mposht Sllovakinë 2-1". Radio Televizioni Shqiptar. 11 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2016. Marrë më 25 shtator 2020.
 173. ^ Andrew Penman (11 qershor 2016). "Euro 2016: Wales 2 Slovakia 1" [Euro 2016: Uellsi 2 Sllovakia 1]. South Wales Argus (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2018.
 174. ^ "Euro 2016: Anglia mposht Uellsin në minutat shtesë". Radio Televizioni Shqiptar. 16 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2016. Marrë më 25 shtator 2020.
 175. ^ "Uellsi shkatërron Rusinë (Video)". Telegrafi.com. 20 qershor 2016. Marrë më 25 shtator 2020.
 176. ^ "Uellsi është çerekfinalistja tjetër, mundi Irlandën e Veriut 1 me 0". Ora News. 25 qershor 2016. Marrë më 25 shtator 2020.
 177. ^ "Euro 2016, Portugalia shkon në finale, mposht Uellsin 2-0". Gazeta Shqip. 6 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 10 qershor 2019.
 178. ^ James Stuart (5 shtator 2016). "Gareth Bale will break Ian Rush's Wales record this campaign, says Coleman" [Gareth Bale do të thyej rekordin e Ian Rush me Uellsin këtë fushatë, thotë Coleman] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 9 shtator 2016.
 179. ^ "China 0–6 Wales: Gareth Bale breaks scoring record in Ryan Giggs' first match as manager" [Kina 0–6 Uellsi: Gareth Bale thyen rekordin e shënimit në ndeshjen e parë të Ryan Giggs si trajner] (në anglisht). Sky Sports. 22 mars 2018. Marrë më 22 mars 2018.
 180. ^ "Gareth Bale says becoming Wales' record scorer is career highlight" [Gareth Bale thotë se të bëhesh golashënuesi rekord i Uellsit është një përmbledhje karriere] (në anglisht). BBC Sport. 22 mars 2018. Marrë më 31 korrik 2018.
 181. ^ Rob Draper (30 qershor 2012). "London 2012: Gareth Bale to miss Olympics with injury" [Londër 2012: Gareth Bale do të humbi lojërat olimpike për shkak të një dëmtimi] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shtator 2018.
 182. ^ James Pearce (28 tetor 2011). "London 2012: Gareth Bale wears Olympic football shirt" [Londër 2012: Gareth Bale vesh fanellën olimpike të futbollit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 tetor 2011.
 183. ^ Paul Kelso (29 qershor 2012). "London 2012 Olympics: Gareth Bale pulls out of Stuart Pearce's Great Britain squad with injury" [Lojërat olimpike Londër 2012: Gareth Bale tërhiqet nga ekipi i Britanisë së Madhe të Stuart Pearce për shkak të një dëmtimi] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 23 gusht 2012.
 184. ^ "London 2012: Gareth Bale ruled out of Team GB action, say reports" [Londër 2012: Gareth BAle jashtë ekipit britanik, thojnë raportimet] (në anglisht). The Guardian. 30 qershor 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 185. ^ a b "Olympic absentee Gareth Bale scores for Spurs in friendly" [I munguari në lojërat olimpike Gareth Bale shënon për Spurs në ndeshje miqësore] (në anglisht). BBC Sport. 25 korrik 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 186. ^ "LA Galaxy 1–1 Spurs: All Square in LA" [La Galaxy 1–1 Spurs: Gjithçka barazim në LA] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 25 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 187. ^ "Red Bulls 1–2 Spurs: Gylfi Strikes Goal-D in New York!" [Red Bulls 1–2 Spurs: Gylfi shënon Gol-D në New York!] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 31 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 188. ^ "Gareth Bale faces Spurs ban during Olympics for making club return after withdrawing from Team GB squad" [Gareth Bale përballhet me pezullim gjatë lojërave olimpike për shkak se u rikthye me klubin pasi u tërhoq nga kombëtarja britanike] (në anglisht). The Daily Telegraph. 25 korrik 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 189. ^ Simon Johnson (25 korrik 2012). "Andre Villas-Boas defiant as Gareth Bale plays for Spurs after Olympics snub" [Andre Villas-Boas sfidues, Gareth Bale luan për Spurs pasi nuk luajti në lojërat olimpike] (në anglisht). London Evening Standard. Marrë më 23 gusht 2012.
 190. ^ "London 2012 absentee Gareth Bale 'should not be banned'" [I munguari i Londër 2012 Gareth Bale 'nuk duhet të pezullohet'] (në anglisht). BBC Sport. 26 korrik 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 191. ^ "Club Statement – Gareth Bale" [Deklaratë e Klubit – Gareth Bale] (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. 26 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2012. Marrë më 26 korrik 2012.
 192. ^ Simon Gaskell (30 mars 2015). "Real Madrid star Gareth Bale named world's fastest footballer following his role in Wales' demolition of Israel" [Ylli i Real Madridit emërohet futbollisti më i shpejtë i botës pas rolit të tij në shkatërrimin që Uellsi i bëri Izraelit]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 27 janar 2019.
 193. ^ a b "Gareth Bale, l'uomo da 100 milioni di euro" [Gareth Bale, njeriu 100 milion euro]. La Gazzetta dello Sport (në italisht). 28 korrik 2013. Marrë më 24 maj 2015.
 194. ^ a b Mark Fleming (4 nëntor 2010). "Strength, skill, stamina, speed. How do you stop Gareth Bale?" [Forcë, aftësi, rezistencë, shpejtë. Ai mund ta ndalësh Gareth Bale?]. The Independent (në anglisht). Marrë më 11 maj 2013.
 195. ^ "Gareth Bale far from done at Madrid" [Gareth Bale ende ska mbaruar te Madridi] (në anglisht). Football España. 7 tetor 2014. Marrë më 4 janar 2018.
 196. ^ David Cartlidge (2 dhjetor 2016). "FourFourTwo's Best 100 Football Players in the World 2016: No.6 – Gareth Bale" [100 Futbollistët më të mirë në botë nga FourFourTwo për vitin 2016: Nr.6 – Gareth Bale] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 4 janar 2018.
 197. ^ Matt Hughes (3 nëntor 2010). "An anatomy of Gareth Bale" [Një anatomi e Gareth Bale] (në anglisht). The Times. Marrë më 4 janar 2018.
 198. ^ "Gareth Bale is a better player than Cristiano Ronaldo, says Jeff Stelling" [Gareth Bale është një lojtar më i mirë se Cristiano Ronaldo, thotë Jeff Stelling] (në anglisht). Sky Sports. 7 shkurt 2013. Marrë më 4 janar 2018.
 199. ^ a b Graham Hunter (7 nëntor 2017). "Gareth Bale is the solution to, not the cause of, Real Madrid's struggles" [Gareth Bale është zgjedhja për, dhe jo shkaku, vështirësinë e Real Madridit] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 janar 2018.
 200. ^ J.J. Bull (13 shtator 2017). "Isco is one of the world's best players on current form – what does it mean for Gareth Bale's Real Madrid career?" [Isco është një nga lojtarët më të mirë të botës në formën aktuale – por çfarë do të thotë kjo për karrierën e Gareth Bale te Real Madridi?] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 28 shtator 2019.
 201. ^ "Tottenham 2–1 Lyon" (në anglisht). BBC Sport. 14 shkurt 2013. Marrë më 27 shtator 2018.
 202. ^ Pedro P. San Martín (14 shtator 2013). "Set-piece dilemma: CR7 Tomahawk vs Bale Knuckleball" (në anglisht). Diario AS. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2013. Marrë më 13 dhjetor 2018.
 203. ^ "Gareth Bale produced another moment of magic to keep Tottenham on course for next season's Champions League and leave his former club Southampton still uncertain of Premier League survival" [Gareth Bale prodhon një tjetër moment magjik për të mbajtur Tottenhamin në rrugë për Ligën e Kampioneve të sezonit të ardhshëm dhe lën ish klubin e tij Southampton të paqartë për mbijetesën në Premier Ligë] (në anglisht). BBC Sport. 4 maj 2013. Marrë më 11 maj 2013.
 204. ^ a b Guillem Balagué (28 shtator 2017). "Gareth Bale will be back at his blistering best in no time" [Gareth Bale do të rikthehet në më të mirën e tij sa hap e mbyll sytë] (në anglisht). Diario AS. Marrë më 4 janar 2018.
 205. ^ "Gareth Bale kills Internazionale again in Champions League" [Gareth Bale vret sërisht Interin në Ligen e Kampioneve] (në anglisht). The Guardian. 3 nëntor 2010. Marrë më 3 nëntor 2010.
 206. ^ "Mourinho: Spurs fullback Bale better than Chelsea's Cole" [Mourinho: Mbrojtësi i Spurs Bale më i mirë se Cole i Çelsit] (në anglisht). Tribal Football. 7 mars 2009. Marrë më 7 mars 2009.
 207. ^ "Croatia coach: Bale better than Giggs ever was" [Trajneri i Kroacisë: Bale më i mirë se Giggs] (në anglisht). Give Me Football. 18 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2012. Marrë më 20 tetor 2012.
 208. ^ "Bale would be Barca's left-back – Alves" [Bale do të ishte mbrojtësi i majtë i Barçës – Alves] (në anglisht). ESPN FC. 17 prill 2012. Marrë më 27 shtator 2018.
 209. ^ "Gareth Bale – Tottenham Hotspur's Speed King" [Gareth Bale – Mbreti i shpejtësisë së Tottenham Hotspur] (në anglisht). Nasty Tackle. 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 13 nëntor 2012.
 210. ^ "Gareth Bale: why Inter are going to bid £40m for Tottenham star" [Gareth Bale: Pse Inter do të ofrojë 40 milion £ për yllin e Tottenhamit] (në anglisht). The Guardian. 27 janar 2011. Marrë më 27 janar 2011.
 211. ^ Henry Winter (29 dhjetor 2011). "Tottenham Hotspur's Gareth Bale flourishing in inside role as club chase Premier League glory" [Gareth Bale i Tottenham Hotspur po lulëzon në rolin e brendshëm, klubi ndjek lavdinë e Premier Ligës] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 27 shtator 2018.
 212. ^ "Bale relishing new role" [Bale është duke shijuar rolin e ri] (në anglisht). Sky Sports. 28 dhjetor 2011. Marrë më 27 shtator 2018.
 213. ^ "Bale savouring free role at Tottenham" [Bale duke provuar rolin e lirë te Tottenhami] (në anglisht). FOX Sports Asia. 13 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2014. Marrë më 27 shtator 2018.
 214. ^ Dermot Corrigan (18 maj 2016). "Carlo Ancelotti: I was asked to change Gareth Bale role at Real Madrid" [Carlo Ancelotti: Më kërkuan që të ndryshoja rolin e Gareth Bale te Real Madridi] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 16 gusht 2016.
 215. ^ Juan I. García-Ochoa (14 gusht 2013). "Chris Coleman: "Bale is a super-player"" [Chris Coleman: "Bale është një super-lojtar"] (në anglisht). Marca. Marrë më 4 janar 2018.
 216. ^ Michael Cox (23 maj 2014). "How moving back helped Gareth Bale move forward at Real Madrid" [Si lëvzija mbrapa e ka ndihmuar Gareth Bale të lëvizi para te Real Madridi] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 16 gusht 2016.
 217. ^ Guillem Balague (6 maj 2015). "Carlo Ancelotti tactics rather than Gareth Bale to blame for Real Madrid's defeat at Juventus, says Guillem Balague" [Taktikat e Carlo Ancelottit dhe jo Gareth Bale janë për tu fajsuar për humbjen e Real Madridit ndaj Juvetusit, thotë Guillem Balague] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 16 gusht 2016.
 218. ^ Martin Laurence (6 gusht 2015). "What is Gareth Bale's best position for Real Madrid?" [Kush është pozicioni më i mirë i Gareth Bale për Real Madridin?] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 4 janar 2018.
 219. ^ "Redknapp: Gareth Bale is the best player in the world" [Redknapp: Gareth Bale është lojtari më i mirë në botë] (në anglisht). Marca. 11 shtator 2016. Marrë më 4 janar 2018.
 220. ^ "Cristiano Ronaldo and the top 20 heading heroes of European football" [Cristiano Ronaldo dhe 20 heronjtë e golave me kokë të futbollit evropian] (në anglisht). The Daily Telegraph. 23 shkurt 2017. Marrë më 4 janar 2018.
 221. ^ "Bale bags header against Almería" [Bale shënon gol me kokë kundër Almería] (në anglisht). Marca. 12 dhjetor 2014. Marrë më 4 janar 2018.
 222. ^ Ian Carbis (15 janar 2016). "Why Gareth Bale is officially head and shoulders above Lionel Messi, Cristiano Ronaldo and Wayne Rooney" [Pse Gareth Bale është zyrtarisht kokë dhe shpatulla sipër Lionel Messit, Cristiano Ronaldos dhe Wayne Rooneyt]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. Marrë më 4 janar 2018.
 223. ^ a b Fabrizio Salvio (4 maj 2016). "Bale, quattro gol in 10 giorni: è tornato grande. E il Real se lo tiene stretto" [Bale, katër gola në 10 ditë: ai po bëhet i madh sërisht. Dhe Reali po e mban afër] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 4 janar 2018.
 224. ^ "Teams with a head for goals" [Ekipet me një kokë për gola] (në anglisht). La Liga. 9 mars 2016. Marrë më 4 janar 2018.
 225. ^ Dermot Corrigan (13 nëntor 2017). "Breaking down Bale's injury-plagued Real Madrid career season by season" [Duke thyer karrieren e Bale te Real Madridi të kushtëzuar nga dëmtimet sezon pas sezoni] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 janar 2018.
 226. ^ Jason Burt (3 nëntor 2010). "Harry Redknapp pours praise on 'fantastic' Gareth Bale and insists he is not for sale" [Harry Redknapp hedh lëvdata mbi Gareth Bale 'fantastik' dhe këmbëngul se ai nuk është për shitje] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 27 shtator 2018.
 227. ^ "Van der Vaart: Bale 'killed' Maicon in Spurs win" [Van der Vaart: Bale 'vrau' Maicon në fitoren e Spurs] (në anglisht). ESPN FC. 2 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2010. Marrë më 22 dhjetor 2011.
 228. ^ Marcus Chistenson (3 nëntor 2010). "Gareth Bale hailed by European press for 'destroying' Maicon" [Gareth Bale lartësohet nga media evropiane për 'shkatërrimin' që i bëri Maiconit] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 4 nëntor 2010.
 229. ^ Henry Winter (29 dhjetor 2011). "Tottenham Hotspur's Gareth Bale flourishing in inside role as club chase Premier League glory" [Gareth Bale i Tottenhamit duke lulëzuar në rolin e brëndshëm, klubi ndjek lavdinë në Premier Ligë] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 2 janar 2012.
 230. ^ Jeremy Wilson (7 shtator 2013). "Manchester City and England defender Micah Richards takes a moment to answer 20 questions about himself" [Mbrojtësi i Manchester Cityt dhe Anglisë Micah Richards merr një moment për tu përgjigjur 20 pyetje rreth vetes] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 27 shtator 2018.
 231. ^ "Gareth Bale in Ronaldo and Messi's class, says Redknapp" [Gareth Bale në klasin e Ronaldos dhe Messit, thotë Redknapp] (në anglisht). BBC Sport. 16 tetor 2012. Marrë më 16 tetor 2012.
 232. ^ "Liverpool top the diving league, but Gareth Bale is worst offender" [Liverpool ekipi më simulues në ligë, por Gareth Bale është abuzuesi më i madh] (në anglisht). The Daily Telegraph. 20 prill 2012. Marrë më 16 tetor 2012.
 233. ^ "How can football solve a problem like diving?" [Si mund ta zgjidhi futbolli një problem si simulimi?] (në anglisht). The Guardian. 8 tetor 2012. Marrë më 16 tetor 2012.
 234. ^ "Tottenham's Gareth Bale hits back at 'annoying' diving allegations" [Gareth Bale i Tottenhamit i kundërpërgjigjet akuzave 'të mërzitshme' për simulim] (në anglisht). The Guardian. 8 mars 2012. Marrë më 27 shtator 2018.
 235. ^ "Gareth Bale is not a diver, insists Tottenham manager Harry Redknapp" [Gareth Bale nuk është një simulues, këmbëngul trajneri i Tottenhamit Harry Redknapp] (në anglisht). The Guardian. 2 mars 2012. Marrë më 16 tetor 2012.
 236. ^ "Wales v Scotland: Gareth Bale is not a diver, insists manager Chris Coleman, after 2–1 World Cup qualifying win" [Uellsi v Skocia: Gareth Bale nuk është simulues, këmbëngul trajneri Chris Coleman, pas fitores 2–1 në kualifikueset e Kupës së Botës] (në anglisht). The Daily Telegraph. 12 tetor 2012. Marrë më 16 tetor 2012.
 237. ^ "I'm no diver, says Tottenham star Gareth Bale" [Nuk jam simulues, thotë ylli i Tottenhamit Gareth Bale]. News.com.au (në anglisht). 30 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2012. Marrë më 31 dhjetor 2012.
 238. ^ "Everton manager Roberto Martínez wants end to diving" [Trajneri i Evertonit Roberto Martínez do ti japi fund simulimit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 janar 2014.
 239. ^ "ESPN World Fame 100" (në anglisht). ESPN FC. 3 qershor 2016. Marrë më 27 shtator 2020.
 240. ^ "The 100 best footballers in the world 2016 – interactive" [100 futbollistët më të mirë në botë 2016 – interaktiv] (në anglisht). The Guardian. 20 dhjetor 2016. Marrë më 20 korrik 2017.
 241. ^ "Gareth Bale withdraws from Tottenham match as partner goes into labour" [Gareth Bale tërhiqet nga ndeshja e Tottenhamit pasi partnerja shkon në lindje]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. 20 tetor 2012. Marrë më 27 shtator 2018.
 242. ^ Charlie Parrish (21 nëntor 2014). "Gareth Bale: 'Without Real Madrid, it would have been very, very difficult to have ever left Spurs'" [Gareth Bale: 'Pa Real Madridin, do të ishte shumë, shumë e vështirë për tu larguar ndonjëherë nga Spurs'] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 21 nëntor 2014.
 243. ^ Don Joel (29 qershor 2016). "Gareth Bale reveals the emotion of being reunited with his daughter in pictures that endeared him to the world" [Gareth BAle zbulon emocionin e të ribashkuarit me vajzën e tij në foto që e bëri atë të dashur në botë]. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. Marrë më 18 mars 2018.
 244. ^ "Wales footballer Gareth Bale welcomes second daughter" [Futbollisti i Uellsit Gareth Bale mikpret vajzën e dytë] (në anglisht). BBC News. Marrë më 22 mars 2016.
 245. ^ "Gareth Bale: Wales and Real Madrid star gets engaged" [Gareth Bale: Ylli i Uellsit dhe Real Madridit fejohet] (në anglisht). BBC News. 17 korrik 2016. Marrë më 17 korrik 2016.
 246. ^ "Footballer Bale expecting third child with Emma Rhys-Jones" [Futbollisti Bale pret fëmijën e tretë me Emma Rhys-Jones] (në anglisht). BBC News. 9 mars 2018. Marrë më 4 gusht 2019.
 247. ^ Callum Davis (8 maj 2018). "Gareth Bale shares first picture of new-born son in Champions League baby-grow" [Gareth Bale ndan pikturen e parë e djalit të tij të sapolindur] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 4 gusht 2019.
 248. ^ Sam Malone (27 mars 2013). "Gareth: 'I can't stand the booze'" [Gareth: 'Nuk e duroj dot bozën']. WalesOnline (në anglisht). Media Wales. Marrë më 22 mars 2018.
 249. ^ Dominic Fifield (11 qershor 2016). "Danny Rose's insight on Gareth Bale sends shivers down England spines" [Pamja e Danny Rose mbi Gareth Bale dërgon dritherima në shpinën e Anglisë] (në anglisht). The Observer. Marrë më 22 mars 2018.
 250. ^ Andrew Trotman (7 maj 2013). "Gareth Bale plans to put 'heart' goal celebration on clothing after filing trademark" [Gareth Bale ka në plan të vendosë festën e golit 'zemër' në veshje pas regjistrimit të markës tregtare] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 9 maj 2013.
 251. ^ "Gareth Bale Stars With Lionel Messi on the FIFA 14 Cover" [Gareth Bale me Lionel Messin në kopertinën e FIFA 14] (në anglisht). EA Sports. 11 korrik 2013. Marrë më 15 korrik 2013.
 252. ^ "Fifa 14 celebrations: How to do Gareth Bale, Ronaldo, and Lionel Messi's signature moves" [Festimet e FIFA 14: Si të bësh festimet e Gareth Bale, Ronaldos, dhe Lionel Messit] (në anglisht). Daily Mirror. 27 shtator 2013. Marrë më 8 shtator 2014.
 253. ^ "Real Madrid superstar Gareth Bale shows off the lightest football boot ever made" [Superylli i Real Madridit Gareth BAle tregon këpucën e futbollit më të lehtë që është bërë nodnjëherë] (në anglisht). Daily Mirror. 17 mars 2014. Marrë më 4 qershor 2014.
 254. ^ "Gareth Bale in BT Sport channel deal" [Gareth Bale në marrëveshje me kanalin BT Sport] (në anglisht). The Scotsman. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 255. ^ "Gareth Bale signs £300,000 A WEEK six-year deal with Real Madrid" [Gareth Bale firmos një kontratë gjashtë vjeçare me 300,000 £ në javë me Real Madridin] (në anglisht). Daily Mirror. shtator 2013. Marrë më 4 qershor 2014.
 256. ^ "Gareth Bale could earn £25 MILLION a year in total as Madrid falls in love with Wales star" [Gareth Bale mund të fitoj gjithsej 25 milion £ në vit me Madridin që bie në dashuri me yllin e Uellsit] (në anglisht). Daily Mirror. 2 shtator 2013. Marrë më 4 qershor 2014.
 257. ^ "Gareth Bale Reveals Adidas' Adizero F50 Crazylight Boots (Pictures)" [Gareth Bale zbulon këpucët e futbollit të lehta Adizero F50 të Adidas] (në anglisht). HuffPost. 17 mars 2014. Marrë më 27 shtator 2018.
 258. ^ "Adidas unveil brand new ACE15 and X15 boots as worn by Gareth Bale and Mesut Ozil" [Adidas prezanton këpucët e reja ACE15 dhe X15 të veshura nga Gareth Bale dhe Mesut Ozil] (në anglisht). Irish Mirror. Marrë më 25 korrik 2018.
 259. ^ "Kylie Jenner and David Beckham make Instagram rich list" [Kylie Jenner dhe David Beckham bëjnë listën e të pasurve në Instagram] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 korrik 2018.
 260. ^ a b Martin Inglis (11 tetor 2017). "Golf blamed for Gareth Bale's injury woes" [Golfi fajsohet për dëmtimet e Gareth Bale] (në anglisht). Bunkered. Marrë më 27 shtator 2018.
 261. ^ a b "Gareth Bale" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 24 shtator 2020.
 262. ^ "Gareth Bale" (në anglisht). World Football. Marrë më 24 shtator 2020.
 263. ^ Benjamin Strack-Zimmermann. "Gareth Bale" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 25 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]