Jump to content

Maicon Sisenando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maicon

Maicon me Internazionale në 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMaicon Douglas Sisenando
Datëlindja (1981-07-26) 26 korrik 1981 (42 vjeç)
VendlindjaNovo Hamburgo, Brazil[1]
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[2]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Roma
Numri13
Karriera me të rinjtë
Grêmio
Criciúma
Cruzeiro
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2004Cruzeiro56(1)
2004–2006AS Monaco58(5)
2006–2012Internazionale177(16)
2012–2013Manchester City9(0)
2013–Roma25(2)
Karriera ndërkombëtare
2001Brazil U204(0)
2003–Brazili70(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 prill 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2013

'Maicon Douglas Sisenando, i njohur më mirë si Maicon (Portugalisht [ˈmaikõⁿ]; lindur më 26 korrik 1981) është një futbollist brazilian i cili luan për skuadrën italiane RomaSerie A dhe me kombëtaren braziliane si mbrojtës i djathtë. Ai është lojtari i kombëtares braziliane që nga viti 2003.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maicon" (në portugalisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2010. Marrë më 16 prill 2014.
  2. ^ "Player Profile: Maicon" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2012. Marrë më 31 korrik 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit