Willian Borges da Silva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Willian
Willian Anzhi.jpg
Willian me Anzhi Makhachkala në 2013
Të dhënat personale
Emri i plotëWillian Borges da Silva
Data e lindjes (1988-08-09) 9 Gusht 1988 (31 vjeç)
Vendi i lindjesRibeirão Pires, Brazil
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)
PozicioniAnësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualChelsea
Numri22
Karriera në rini
Corinthians
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2007Corinthians16(2)
2007–2013Shakhtar Donetsk140(20)
2013Anzhi Makhachkala11(1)
2013–Chelsea17(2)
Ekipi kombëtar
2007Brazil U2011(0)
2011–Brazil4(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 11 Shkurt 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 nëntor 2013

Willian Borges da Silva (lindur më 9 gusht 1988), njohur zakonisht si Willian është një futbollist brazilian i cili luan aktualisht me ChelseanPremier League si anësor. Ai ka lindur Brazil dhe filloi karrierën e tij tek Corinthians, përpara se të kalonte tek Shakhtar Donetsk në gusht 2007 për shumën e 14 Milion . William përfaqëson Brazilin që nga viti 2011.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corinthians[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2007, pasi erdhi nga sistemi i të rinjëve, Willian filloi të luajë me skuadrën e parë të Corinthians, ku ai veshi edhe fanellën me numrin 10. Ai luaji shumë ndeshje, 16 prej të cilave në ligë ku arriti të shënojë edhe dy gola.

Shakhtar Donetsk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2007–08[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 gusht 2007, ai firmosi një kontratë 5 vjeçare me Shakhtar Donetsk për shumën e 14 Milion .[1] Debutimi i Willian me Shakhtar erdhi në fitoren 2–1 në ligë kundër Chornomorets Odesa më 15 shtator,[2], duke hyrë në fushën e lojës në vend të brazilianit tjetër Jádson në minutën e 57të. Goli i tij i parë me klubin erdhi më 31 tetor në një fitore 4–1 kundër Arsenal KyivKupën e Ukrainës.[2] Ai bëri debutimin e tij evropian në humbjen 3–0 në Champions League kundër skuadrës italiane Milan më 6 nëntor, duke hyrë në fushë në minutën e 73të duke zëvëndësuar Răzvan Raț.[3] Ai e përfundoi sezonin e parë me 28 ndeshje në të gjitha kompedicionet, ku 20 prej tyre në ligë, dhe shënoi vetëm një gol. Ai ndihmoi Shakhtarin të fitonte Premier Ligën dhe Kupën Ukrainase duke kompletur dopietën.[4] Ata e fituan ligën me vetëm 3 pikë para rivalëve të Dynamo Kyiv dhe gjithashtu i mundën ata 2–0 në finalen e Kupës Ukrainase.

Sezoni 2008–09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Willian duke luajtur me Shakhtar në 2009.

Ai luajti në fitoren e Superkupës Ukrainase me penallti kundër Dynamo Kyiv më 15 korrik 2008, duke u zëvëndësuar nga Brandão pas 46 minutash.[5] Më 27 gusht, ai shënoi një gol në fitoren 3–1 kundër Dinamo ZagrebLigën e Kampioneve.[6] Më 1 nëntor, ai shënoi golin e parë në ligë me Shakhtarin në një fitore 3–1 kundër Zorya Luhansk. [7] Më 16 nëntor, ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër rivalëve të Dynamo Kyiv.[8] Ai shënoi golin e vetëm në një tjetër fitore 1–0, këtë herë kundër Chornomorets Odesa më 25 prill 2009.[9] Ai luajti në fitoren 2–1 në kohën shtesë të Shakhtarit në finalen e Kupës UEFA kundër Werder Bremenit;[10] ai ndihmoi Shakhtarin që të ngrejë kupën e fundit UEFA përpara se emri t'i ndryshohej në UEFA Liga e Evropës. Ai luajti 52 ndeshje në sezonin 2008–09, duke shënuar edhe 8 gola. Ai luajti në të gjitha ndeshjet e kampionatit, përveç njërës duke shënuar edhe 5 gola. Ai gjithashtu shënoi 1 gol në ndeshjen e raundit të 16-tave të Kupës Ukrainase kundër Zakarpattia Uzhhorod me Shakhtarin që fitoi ndeshjen me rezultatin 4–1.

Sezoni 2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goli i parë i sezonit për Willian në një fitore 6–1 në raundin e 32-tave të Kupës së Ukrainës kundër Dniester Ovidiopol më 15 gusht.[11] Ai u zëvendësua në kohën shtesë në humbjen 1–0 të Shakhtar kundër skuadrës spanjolle Barcelona2009 Superkupën e Europës më 28 gusht, ai u zëvendësua nga Julius Aghahowa në minutën e 90të të ndeshjes.[12] Më 17 shtator, ai shënoi golin e dytë në fitoren 4–1 kundër skuadrës belge Club Brugge në ndeshjen e fazës së grupeveLigës së Evropës.[13] Ai e përfundoi sezonin me 7 gola në 39 ndeshje, përfshirë 22 ndeshje dhe 5 gola në ligë. Ai ndihmoi skuadrën të fitonte Premier Ligën. Ata e përfunduan ligën me 77 pikë, 6 më shumë se rivalët e Dynamo Kyiv.[14]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Willian filloi sezonin me një gol në fitoren shkatërrimtare 7–1 kundër Tavriya Simferopol në superkupë më 4 korrik 2010.[15] Ai shënoi golin e parë në ligë në ndeshjen e parë të saj më 10 korrik në fitoren 2–0 Kryvbas.[16] Më 15 gusht, ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Karpaty Lviv, duke shënuar në fund të pjesës së parë.[17] Ai gjithashtu shënoi nj ëgol tjetë vendimtarë në fitoren tjetër 1–0 kundër Illichivets Mariupol më 29 gusht.[18] Më 8 Mars 2011, ai shënoi dy gola në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Romës, me Shakhtarin që fitoi ndeshjen 3–0 dhe kaloi në çerek-finale me rezultatin e përgjithshëm 6–2.[19] Ai luajti në fitoren 2–0 kundër Dynamo Kyivfinalen e Kupës Ukrainase më 25 maj, duke u zëvëndësuar nga Alex Teixeira pas 77 minutash.[20] Ai e mbylli sezonin me 8 gola nga 42 ndeshje, përfshirë 23 ndeshje në ligë dhe 3 gola. Shakhtar ruajti titullin kampion në ligë duke e fituar atë me 72 pikë, 7 pikë më shumë se skuadra e vendit të dytë, Dynamo Kyiv. Ata gjithashtu fituan kupën dhe superkupën duke kompletuar tripletën.[21]

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Willian duke luajtur në Ligën e Kampioneve për Shakhtarin.

sezonin e tij të rradhës ai luajti 90 minuta në ndeshjen e superkupës kundër Dynamo Kyiv më 5 korrik, me Shakhtarin që fitoi ndeshjen me rezultatin 3–1.[22] Më 19 tetor, ai shënoi golin e parë të ndeshjes në barazimin 2–2 kundër skuadrës ruse Zenit Saint PetersburgLigën e Kampioneve.[23] Ai shënoi golin e dytë në fitoren 2–1 kundër Illichivets Mariupol më 10 mars.[24] Më 6 maj, ai luajti të 120 minutat e fitores 2–1 në kohën shtesë kundër Metalurh Donetskfinalen e Kupës Ukrainase.[25] Ai e përfundoi sezonin me 6 gola, 5 në ligë, nga 37 ndeshje në të gjitha kompedicionet, ku 27 i luajti në ligë. Shakhtari siguroi titullin e Premier Ligës për herën e tretë rresht dhe Kupën Ukrainase për herë të dytë rresht.[26]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shakhtari e filloi sezonin me një fitore 2–0 kundër Metalurh Donetsk në superkupë, me Willian që nuk ishte fare me skuadrën për këtë ndeshje.[27] Ai duhej të priste ndeshjen e katërt të ligës më 6 gusht për të luajtur ndeshjen e tij të parë të sezonit; ai luajti në fitoren 4–0 kundër Volyn Lutsk.[28] Ai zëvëndësoi golashënuesin Alex Teixeira pas 46 minutash. Më 19 gusht, ai shënoi golin e parë të sezonit dhe dhuroi 2 asiste në fitoren fantastike 5–1 kundër Chornomorets Odesa.[29] Willian shënoi të dy golat e Shakhtarit në humbjen 3–2 kundër Kampionëve Evropian Çelsit në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve më 7 nëntor.[30]

Anzhi Makhachkala[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2013, Willian lëvizi tek Anzhi Makhachkala për një shumë e cila u mendua të jetë 35 milion .[31][32] Ai fillimisht zgjodhi të veshë fanellën me numrin 10, por për shkak të kufizimeve të UEFAs që një lojtar duhet të mbajë numrin e përdorur në Ligën e Kampioneve për pjesën e mbetur të sezonit, ai ishte i detyruar të mbante fanellën me numrin 88 që ka pasur tek Shakhtar Donetsk.[33] Pasi lëvizi në Rusi, Willian tha se ishte i lumtur të bashkoheshe me Anzhin, dhe gjithashtu i uroji Shakhtar Donetskut një sukses të madh në të ardhmen. Në debutimin e tij, Willian u dëmtua në një ndeshje të Ligës së Evropës kundër Newcastle United.[34]

Në gusht 2013, pas ristrukturimit në nivel biznesi, Anzhi nxori listën e largimeve për merkaton verore, përfshirë edhe blerjen e re Willian.[35]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 gusht 2013, skuadra e Premier Leagues Çelsi pranoi marrëveshjen për të firmosur me Willian për shumën e 32 Milion £, dhe transferimi u realizua më 28 gusht 2013.[36] Marrëveshja u bë zyrtare më 28 gusht dhe Willian firmosi një kontratë pesë-vjeçre dhe mori fanellën me numrin 22.[37] Ai bëri debutimin e tij me klubin më 18 shtator në humbjen 1–2 në shtëpi kundër FC Basel në ndeshjen e fazës së grupeve të UEFA Ligës së Kampioneve.[38] Pas fitoreve kundër Swindon Town dhe Steaua Bucharest respektivisht në Kupën e Ligës dhe Ligën e Kampioneve, ai bëri debutimin e tij në ligë më 6 tetor në ndeshjen jashtë fushe kundër Norwich City, dhe kontriboi duke shënuar në fitoren 3–1.[39][40] Ai shënoi golin e parë me Çelsin më 1 janar 2014 në një fitore 3–0 kundër Southampton.[41]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si pjestar i Brazilit U–20, ai bëri debutimin e tij Kampionatin e të rinjëve të Amerikës Veriore kundër Kilit më 7 janar 2007, ku Brazili fitoi ndeshjen.[42] Në 2007, ai gjithashtu u zgjodh për të luajtur me kombëtaren U–20 për të luajtur në 2007 Kupën e Botës U–20. Megjithatë, Brazili u eleminua në çerek–finale nga Spanja.

Më 10 nëntor 2011, Willian bëri debutimin e tij për kombëtaren e parë në një ndeshje miqësore kundër Gabonit.[43] Më 16 nëntor 2013, ai shënoi golin e parë me kombëtaren në një fitoren 5–0 kundër HondurasitMiami.[44]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat dhe rezultatet me kombëtaren Braziliane.
Nr Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 16 nëntor 2013 Sun Life Stadium, Miami, Shtetet e Bashkuara Flamuri Hondurasi 4–0 5–0 Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 11 Shkurt 2014. [45]
Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
2006 Corinthians Série A 5 0 0 0 0 0 81 0
2007 11 2 4 0 0 0 292 2
Brazil 16 2 4 0 0 0 37 2
2007–08 Shakhtar Donetsk Ukrainian Premier League 20 0 6 1 2 0 28 1
2008–09 29 5 63 1 17 2 52 8
2009–10 22 5 4 1 13 1 39 7
2010–11 28 3 54 34 10 2 43 8
2011–12 27 5 45 0 7 3 38 8
2012–13 14 2 2 1 6 4 22 7
Ukrainë 140 20 27 7 55 10 222 37
2012–13 Anzhi Makhachkala Russian Premier League 7 1 2 0 3 0 12 1
2013–14 4 0 0 0 0 0 4 0
Rusi 11 1 1 0 3 0 16 1
2013–14 Chelsea Premier League 17 2 5 0 5 0 27 2
Angli 17 2 5 0 5 0 27 2
Karriera në total 184 25 37 7 63 10 302 42


1Përfshirë 3 ndeshje në 2006 São Paulo State Championship
2Përfshirë 14 ndeshje në 2007 São Paulo State Championship
3Përfshirë 1 ndeshje në Superkupën Ukrainase
4Përfshirë 1 ndeshje dhe 1 Gol in the Superkupën Ukrainase
5Përfshirë 1 ndeshje në Superkupën Ukrainase

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja Braziliane
Viti Ndeshje Gola
2011 2 0
2012 0 0
2013 2 1
Total 4 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corinthians

Shakhtar Donetsk

Brazil U–20

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FC Shakhtar signed Willian". Marrë më 23 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Willian special matches". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Shakhtar vs AC Milan 0–3". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ukraine 2007/08". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Shakhtar vs Dynamo 1–1". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Dinamo Zagreb vs Shakhtar 1–3". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Shakhtar vs Zorya 3–1". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Shakhtar vs Dynamo 1–0". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Shakhtar vs Chornomorets". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Shakhtar vs Werder Bremen 2–1". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Odesa vs Shakhtar 1–6". Marrë më 23 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Barcelona vs Shakhtar 1–0". Marrë më 23 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Club Brugge vs Shakhtar 1–4". Marrë më 23 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Ukraine 2009/10" [Ukraina 2009/10]. Marrë më 23 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Shakhtar vs Tavriya 7–1". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Shakhtar vs Kryvbas". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Shakhtar vs Karpaty 1–0". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Shakhtar vs Illichivets 1–0". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Shakhtar vs Roma: match report". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Dynamo vs Shakhtar 0–2". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Ukraine 2010/11" [Ukraina 2010/11]. Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Shakhtar vs Dynamo 1–3". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Shakhtar vs Zenit 2–2". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Illichivets vs Shakhtar". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Metalurh Donetsk vs Shakhtar 1–2". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Ukraine 2011/12". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Metalurh Donetsk vs Shakhtar 0–2". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Volyn vs Shakhtar 0–4". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Chornomorets vs Shakhtar 1–5". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Chelsea 3–2 Shakhtar Donetsk". Marrë më 24 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Chelsea miss out on Willian as Anzhi close in on deal". Metro. 31 janar 2013. Marrë më 23 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Anzhi signs Willian from Shakhtar". Fox Sports. 1 shkurt 2013. Marrë më 23 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Виллиан выбрал номера 10 и 88" (në rusisht). fcanji.ru. 2 shkurt 2013. Marrë më 2 shkurt 2013.
 34. ^ "Willian delighted to sign for Anzhi Makhachkala". Goal.com. 2 shkurt 2013. Marrë më 6 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Tottenham and Chelsea transfer target Willian poised for bargain move as Anzhi slash budget". Daily Mirror. 7 gusht 2013. Marrë më 23 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Willian: Chelsea confirm deal for Brazil midfielder". BBC Sport. 25 gusht 2013. Marrë më 25 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "WILLIAN TRANSFER COMPLETED". Chelsea F.C. 28 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 gusht 2013. Marrë më 28 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Chelsea 1–2 Basel". BBC Sport. 18 shtator 2013. Marrë më 18 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Norwich City 1–3 Chelsea". BBC Sport. 6 tetor 2013. Marrë më 6 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Matchday results". Premier League. 5 tetor 2013. Marrë më 6 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Chelsea 3-0 Southampton". Premier League. 1 janar 2014. Marrë më 1 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Willian - UEFA.com". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Gabon 0 Brazil 2". Goal.com. 10 nëntor 2011. Marrë më 16 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "A second half onslaught gave Brazil a fine 5–0 friendly victory over Honduras". Eurosport. 17 nëntor 2013. Marrë më 13 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Willian". Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]