Olivier Giroud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olivier Giroud

Giroud duke luajtur për Arsenalin në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëOlivier Giroud[1]
Datëlindja (1986-09-30) 30 shtator 1986 (37 vjeç)
VendlindjaChambéry, Francë
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri9
Karriera me të rinjtë
1992–1999Froges
1999–2005Grenoble
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2008Grenoble23(2)
2007–2008Istres (huazim)33(14)
2008–2010Tours44(24)
2010–2012Montpellier73(33)
2010Tours (huazim)17(6)
2012–2018Arsenal180(73)
2018–2021Chelsea75(17)
2021–Milan39(15)
Karriera ndërkombëtare
2011–Franca114(49)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 13 dhjetor 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 4 korrik 2014

Olivier Giroud (Frëngjisht: ɔlivje ʒiʁu; lindur më 30 shtator 1986) është një futbollist francez i cili luan me klubin anglez ArsenalPremier League dhe me kombëtaren franceze. Ai luan si sulmues dhe është i njohur për përmasat e tij, stilin e lojës fizik, aftësinë në gjuajtjet me kokë, forcën në gjuatje, dhe në forcën në lojës.[3][4]

Ai filloi karrierën e tij te GrenobleLigue 2 përpara se të bashkohej me Tours në vitin 2008. Në sezonin e tij të dytë te Tours, ai ishte golashënuesi më i mirë i divizionit me 21 gola, duke bërë që të transferohej te skuadra e MontpellierLigue 1, liga më e lartë e futbollit francez. Giroud ishte sërisht golashëënuesi më i mirë me 21 gola në sezonin 2011–12, duke i dhuruar klubin e titullin e parë në histori të Ligue 1. Pas kësaj ai u transferua te Arsenal për 9.6 milion £.

Giroud bëri debutimin e tij të plotë me Francën në vitin 2011. Që nga ajo kohë ai ka luajtur më shumë se 30 ndeshje, dhe ishte pjesë e skuadrës që arriti në çerek–finalet e UEFA Euro 2012 dhe Kupës së Botës 2014.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14" (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013.
  2. ^ "Player Profile: Olivier Giroud" [Profili i lojtarit: Olivier Giroud] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2012. Marrë më 31 gusht 2012.
  3. ^ "Giroud, un avenir en bleu" [Giroud, e ardhmja blu] (në frëngjisht). Le Dauphine. 8 nëntor 2011. Marrë më 5 shkurt 2012.
  4. ^ "Pat Nevin analysis: How Arsenal's Olivier Giroud outwits defenders" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 shkurt 2013.