N'Golo Kanté

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
N'Golo Kanté

Kanté duke u ushtruar për Francën më 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëN'Golo Kanté[1]
Datëlindja29 mars 1991[2]
VendlindjaParis, Francë
Gjatësia1.71 m (5 ft 7 in)[3]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Chelsea
Numri7
Karriera me të rinjtë
1999–2010JS Suresnes
2010–2012Boulogne
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2013Boulogne38(3)
2013–2015Caen75(4)
2015–2016Leicester City37(1)
2016–Chelsea94(5)
Karriera ndërkombëtare
2016–Franca36(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21:08, 1 shkurt 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 21:08, 1 1 shkurt 2019 (UTC)

N'Golo Kanté (Frëngjisht: [(ɛ)ŋɡolo kɑ̃te]; lindi më 29 mars 1991) është futbollistë francezë i cili luan për klubin anglezë Chelsea dhe kombëtaren franceze.

He bëri debutimin e tij në Boulogne dhe kaloi dy sezone në Caen, dhe më vonë në Ligue 1. Në vitin 2015, ai u bashkua me klubin Leicester City për një tarifë prej 5.6 million paund. Vitin e ardhshëm, ai u bashkua me Chelsea për një tarifë prej 32 million paund, duke fituar ligën në sezonin e tij të parë.

Kanté bëri debutimin e tij për Francën më 2016. Ai ishte një nga lojtarët kryesor për ekipin francezë që fitoi Kupën e Botës 2018.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boulogne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanté lindi në Paris,[4] ai filloi karrierën e tij në moshën tetë në JS Suresnes në periferin perëndimore të kryeqytetit, duke jetuar këtu për 10 vjet. Përmes kontakteve të presidentit të Suresnes më 2010, ai u bashkua me skuadrë rezervë të Boulogne. Ai bëri debutim profesionale në lojën e fundit më 18 maj 2012 kundër Monaco, duke zëvendësuar Virgile Reset në 11 minutat e fundit.[5]

Më 10 gusht, ai shënoi golën e parë, të vetmin kundër LuzenacStade de la Libération.[6]

Caen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanté me Caen në vitin 2013

Në vitin 2013, ai u bashkua me klubin Caen dhe luajti 38 ndeshje në sezonin e tij të parë, duke fituar hyrjen në Ligue 1. Në ndeshjen e tij të dytë më 9 gusht, ai shënoi golën e tij të parë duke barazuar kundër Laval;[7]

Në sezonin 2014-15, Kanté shënoi golin e parë të sezonin në ndeshjen 3-0 kundër Évian.[8] Ai ka pasur më së shumti topin sesa lojtarët tjerë në Evropë.[9]

Leicester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 gusht 2015, ai u bashkua me Leicesterin për një kontratë katër vjeçare, ku thuhet të jetë 8 million euro (5.6 million paund).[10][11] Ai bëri debutimin më 8 gusht duke u zëvendësuar me Vardy në tetë minutat e fundit kundër Sunderland. Më 7 nëntor, ai shënoi golin e parë të Premier Ligës në ndeshjen kundër Watford.[12]

Ai fitoi shumë lavdërime dhe shumë vlerësime për shfaqjet e tij mbresëlënëse për Leicester dhe u konsiderua gjerësisht si një faktor kryesor në formën e shkëlqyer të klubit si ata shkuan për të fituar Premier Ligën, duke bërë vazhdimisht një numër të madh të ndeshjeve dhe përgjimeve.[13][14] Në prill, ai ishte një nga katër lojtarët e Leicester që u përmend në Skuadrën e Vitit.[15]

Kanté ishte i vetmi anëtar i skuadrës që u largua nga klubi në verën e vitit 2016. Largimi i tij ishte një faktor kryesor në rënien e mprehtë të Leicester në formë në sezonin 2016-17, pasi klubi nuk ishte në gjendje të gjente një mesfushor po aq të kualifikuar për ta zëvendësuar atë.[16]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanté playing for Chelsea in 2017

Më 16 korrik 2016, Kanté nënshkroi kontratë pesë vjeçare me Chelsea për një tarifë prej 32 million paund. Pas nënshkrimit me klubin, Kanté tha: "Jam shumë i gëzuar që kam nënshkruar me një nga klubet më të mira në Evropë. Është si një ëndërr e bërë e vërtetë."[17][18] Kanté i'u dha numri 7.[19]

Më 15 gusht 2016, Kanté bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër West Ham United. Edhe pse ai morri kartën e verdhë në tri minutat e para të ndeshjes, ai shkëlqeu në lojë, duke ndihmuar Chelsea për të fituar ndeshjen.[20] Tre muaj pas zhvendosjes seë tij në Londër, ai u përball me klubin e tij të mëparshëm, Leicester City për herë të parë, dhe ishte Njeriu i Ndeshjes në fitoren 3-0.[21] Më 23 tetor, ai shënoi golin e tij të parë për Chelsea në ndeshjen kundër Manchester United.[22]

Më 26 dhjetor 2016, Kanté u emërua nga L'Équipe si futbollisti i gjashtë më i mirë i vitit 2016.[23]

Më 13 mars 2017, Kanté u emërua si njeriu i ndeshjes dhe shënoi golin e vetëm në minutën e 51 në ndeshjen e çerekfinales të Kupës FA kundër Manchester United në stadiumin Stamford Bridge.[24][25]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur tek prindërit të Malit, Kanté morri një thirrje nga kombëtarja e Malit për Kupën e Kombëtareve Afrikane 2015, por nuk pranoi në bazë se ende po përpiqej të vendoste veten në Ligue 1.[26] Mali lëshoi një ftesë të mëtejshme për Kanté në janar 2016,[27] megjithëse ai deklaroi se ai ishte ende i pavendosur rreth asaj se cilin ekip kombëtar duhet të përfaqësonte nëse ai do të merrte një ftesë nga Franca.[28]

Më 17 mars 2016, Kanté u përzgjodh për skuadrën e lartë të Francës për herë të parë për t'u përballur me Holandën dhe Rusinë në ndeshje miqësore.[29] Në ditëlindjen e tij të 25, më 29 mars, ai bëri fillimin e tij të parë dhe shënoi për të hapur një fitore 4-2 ndaj Rusisë në Stade de France; Edhe shoku i ditëlindjes së tij, Dimitri Payet, shënoi gjithashtu.[30]

Më 10 qershor 2016, Kanté u shfaq në ndeshjen e tij të parë konkurruese për Francën duke filluar ndeshjen e hapjes së Euro 2016 kundër Rumanisë; ai luajti të gjithë ndeshjen, bëri më shumë kalime, mbuloi më shumë distancë në fushë dhe ndihmoi golin fitues të Dimitri Payet në një fitore 2-1.[31][32][33] Në raundin e 16 ndeshje kundër Republikës së IrlandësParc Olympique Lyonnais, Kanté mori një karton të verdhë në minutën e 27-të (e dyta e tij e Euro 2016 që do të shkaktonte atë të pezullohej nga çerek-finalja) dhe u zëvendësua me Kingsley Coman në minutën e 46-të me francezët që zvarritën 0-1 në pjesën e parë.[34] Kanté ishte një zëvëdësim i papërdorur në finale, të cilën Franca e humbi 1–0 ndaj Portugalisë në kohe shtesë.[35][36]

Më 17 maj 2018, ai u thirr në skuadrën franceze për Kampionatin Botëror 2018 në Rusi.[37] Më 15 korrik, Kanté filloi në fitoren 4-2 të Francës kundër Kroacisë në finale.[38]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leicester City
Chelsea

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed". Premier League. 2 shkurt 2018. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "2018 FIFA World Cup Russia: List of players: France" (PDF). FIFA. 10 qershor 2018. fq. 11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "N'Golo Kante". Chelsea F.C. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Edwards, Peter (30 mars 2017). "N'Golo Kante Uncovered: This is what drives the Chelsea star on". The Express. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "US Boulogne vs. Monaco – 1 – 2". Soccerway. 18 maj 2012. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ngolo Kanté fait souffler un vent de fraîcheur sur Boulogne". La Voix du Nord. 12 gusht 2012. Marrë më 21 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Stade Lavallois : À Caen la victoire !" [Stade Lavallois: Fitore për Caen!]. La Mayenne, on adore !. 9 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2016. Marrë më 21 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Evian-Caen (0–3)". Goal.com. 9 gusht 2014. Marrë më 21 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Fletcher, Paul (29 mars 2017). "N'Golo Kante: How can Premier League clubs create next star?". BBC Sport. Marrë më 1 prill 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Leicester City: N'Golo Kante signs from Caen". BBC Sport. Marrë më 3 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Leicester sign N'Golo Kante from Caen but Charles Aranguiz not keen". ESPN FC. 3 gusht 2015. Marrë më 3 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Leicester City: Leicester beat Watford". BBC Sport. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Jamie Carragher: Leicester's N'Golo Kante has impressed me more than Arsenal's Petr Cech". Daily Express. 1 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Hafez, Shamoon (23 janar 2016). "Leicester 3–0 Stoke". BBC Sport. Marrë më 25 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "PFA awards: Leicester and Spurs dominate Premier League team". BBC Sport. 21 prill 2016. Marrë më 6 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Leicester City: What has changed at the Premier League champions?". BBC Sport. 9 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Kante Signs". Chelsea FC. 16 korrik 2016. Marrë më 16 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "N'Golo Kante seals £32m transfer from Leicester to Chelsea". Sky Sports. 16 korrik 2016. Marrë më 16 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Rathborn, Jack (25 korrik 2016). "Chelsea have revealed N'Golo Kante's squad number". Marrë më 28 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Chelsea 2–1 West Ham: Costa's late strike earns Conte's first Premier League win". BBC Sport. 15 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Chelsea 3–0 Leicester City". BBC Sport. 15 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Chelsea 4–0 Manchester United". BBC Sport. 23 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Les 100 meilleurs joueurs de l'année 2016". L'Équipe. 26 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2018. Marrë më 25 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Kante Fires as Chelsea Sends United Packing". Bein Sports. 14 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Chelsea 1 Manchester United 0". BBC. 13 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "N'Golo Kanté (Caen) pourrait choisir de représenter le Mali" [N'Golo Kanté (Caen) mundi të zgjedh ta përfaqësoj Malin]. L'Equipe. Marrë më 10 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "N'Golo Kante: Mali make second approach to midfielder". BBC Sport. Marrë më 10 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Leicester's N'Golo Kante undecided over possible France, Mali call-ups". ESPN FC. Marrë më 10 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Equipe de France : Ngolo Kanté et Dimitri Payet appelés par Didier Deschamps". L'EQUIPE. 17 mars 2016. Marrë më 17 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Birthday boys N'Golo Kante and Dimitri Payet help France to victory". Eurosport. 29 mars 2016. Marrë më 29 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Payet stunner gives hosts France opening win". www.uefa.com. 10 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Payet's late stunner helps France floor Romania". 11 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Leicester City star N'Golo Kante admits Euro 2016 will be tough after shining in France victory". Leicester Mercury. 11 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2020. Marrë më 25 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Adams, Tom (6 korrik 2016). "The Kante dilemma: Can Didier Deschamps solve his biggest problem?". Eurosport. Marrë më 17 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b "Euro 2016: Portugalia kampione Europe për të parën herë". Radio Televizioni Shqiptar. 10 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2016. Marrë më 10 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Portugalia, kampione e Europës. Heroi Eder ndëshkon Francën". Top-Channel.tv. 10 korrik 2016. Marrë më 10 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Charles, Andy (21 maj 2018). "Alexandre Lacazette and Anthony Martial on standby for France World Cup squad and Dimitri Payet out". Sky Sports. Marrë më 15 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b "Franca, kampione e botës! Kroacia e mbyll me nder – FOTO/VIDEO". Top-Channel.tv. 15 korrik 2018. Marrë më 15 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ a b "N'Golo Kanté: Overview" [N'Golo Kanté: Përmbledhje]. Premier League. Marrë më 28 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ McNulty, Phil (19 maj 2018). "Chelsea 1–0 Manchester United". BBC Sport. Marrë më 19 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]