Brazii

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brazii
Komunë
Vendndodhja
Brazii is located in Rumania
Brazii
Brazii

Koordinatat: 46°14′V 22°20′L / 46.233°V 22.333°L / 46.233; 22.333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121,67 [1] km2
Popullsia 1.293 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Brazii, Buceava-Şoimuş, Iacobini, Mădrigeşti, Secaş

Brazii është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.293 banorësh dhe sipërfaqe 121,67 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Brazii, Buceava-Şoimuş, Iacobini, Mădrigeşti, Secaş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)