Birchiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Birchiş
Komunë
Vendndodhja
Birchiş is located in Rumania
Birchiş
Birchiş

Koordinatat: 45°58′V 22°10′L / 45.967°V 22.167°L / 45.967; 22.167

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102,28 [1] km2
Popullsia 2.040 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Birchiş, Căpâlnaş, Ostrov, Virişmort

Birchiş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.040 banorësh dhe sipërfaqe 102,28 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 4 fshatrave: Birchiş, Căpâlnaş, Ostrov, Virişmort.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1596.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumunisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumunisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)