Jump to content

Birchiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Birchiş
Location of Birchiş
Popullsia
 • Gjithsej2,040

Birchiş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.040 banorësh dhe sipërfaqe 102,28 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 4 fshatrave: Birchiş, Căpâlnaş, Ostrov, Virişmort.

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1596.