Covăsânţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Covăsânţ
Komunë
Vendndodhja
Covăsânţ is located in Rumania
Covăsânţ
Covăsânţ

Koordinatat: 46°12′0″V 21°36′0″L / 46.20000°V 21.60000°L / 46.20000; 21.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37,54 [1] km2
Popullsia 2.634 [2] banorë
Nr. fshatrave 1
Fshatrat Covăsânţ
Koordinatat 46° 12′ 0″ Veri

21° 36′ 0″ Lindje

Covăsânţ është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.634 banorësh dhe sipërfaqe 37,54 km2. Komuna është formuar nga vetëm një fshat, Covăsânţi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë me këtë emër përmendet për herë të parë në vitin 1278 ndonëse janë gjetur gjurmë të vendanime të periudhës Romake.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)