Jump to content

Covăsânţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Covăsânţ
Location of Covăsânţ
Popullsia
 • Gjithsej2,634

Covăsânţ është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.634 banorësh dhe sipërfaqe 37,54 km2. Komuna është formuar nga vetëm një fshat, Covăsânţi.

Kjo komunë me këtë emër përmendet për herë të parë në vitin 1278 ndonëse janë gjetur gjurmë të vendanime të periudhës Romake.