Craiva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Craiva
Komunë
Vendndodhja
Craiva is located in Rumania
Craiva
Craiva

Koordinatat: 46°34′52″V 21°58′24″L / 46.58111°V 21.97333°L / 46.58111; 21.97333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 114,90 [1] km2
Popullsia 3.016 [2] banorë
Nr. fshatrave 10
Fshatrat Chişlaca, Ciunteşti, Craiva, Coroi, Mărăuş, Rogoz de Beliu, Stoineşti, Susag, Şiad, Tălmaci
Koordinatat 46° 34′ 52″ Veri

21° 58′ 24″ Lindje

Craiva është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.016 banorësh dhe sipërfaqe 114,90 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 10 fshatrave: Chişlaca, Ciunteşti, Craiva, Coroi, Mărăuş, Rogoz de Beliu, Stoineşti, Susag, Şiad, Tălmaci.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1344.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)