Igneşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Igneşti
Komunë
Vendndodhja
Igneşti is located in Rumania
Igneşti
Igneşti

Koordinatat: 46°24′V 22°10′L / 46.400°V 22.167°L / 46.400; 22.167

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51,92 [1] km2
Popullsia 775 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Igneşti, Minead, Nădălbeşti, Susani

Igneşti është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 775 banorësh dhe sipërfaqe 51,92 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Igneşti, Minead, Nădălbeşti, Susani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)