Şepreuş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şepreuş
Komunë
Vendndodhja
Şepreuş is located in Rumania
Şepreuş
Şepreuş

Koordinatat: 46°34′V 21°44′L / 46.567°V 21.733°L / 46.567; 21.733

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57,68 [1] km2
Popullsia 2.657 [2] banorë

Şepreuş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.657 banorësh dhe sipërfaqe 57,68 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1407. Monumenti më i rëndësishëm i qytetit është një kala e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Zona është veçanërisht e njohur për entuziastët e peshkimit sportiv.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)