Şepreuş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Şepreuş
Popullsia
 • Gjithsej2,657

Şepreuş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.657 banorësh dhe sipërfaqe 57,68 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1407. Monumenti më i rëndësishëm i qytetit është një kala e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Zona është veçanërisht e njohur për entuziastët e peshkimit sportiv.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]