Conop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konop
Komunë
Vendndodhja
Konop is located in Rumania
Konop
Konop

Koordinatat: 46°6′V 21°53′L / 46.100°V 21.883°L / 46.100; 21.883

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 54,50 [1] km2
Popullsia 2.447 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Belotinţ, Chelmac, Conop, Milova, Odvoş

Konop është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.447 banorësh dhe sipërfaqe 54,50 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Belotinţ, Chelmac, Conop, Milova, Odvoş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1510.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)