Dorobanţi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dorobanţi
Popullsia
 • Gjithsej1.679

Dorobanţi është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,679 banorësh dhe sipërfaqe 27,80 km2.

Ekonomia e zonës është në rritje të mirë në vitet e fundit. Dorobanti është i njohur si një zonë e rëndësishme bujqësore dhe një burim që ka filluar të shfrytëzojnë ujërat termale. Ujërat rrjedhin natyrshëm në rreth 55 °C.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]