Dorobanţi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dorobanţi
Komunë
Vendndodhja
Dorobanţi is located in Rumania
Dorobanţi
Dorobanţi

Koordinatat: 46°20′48″V 21°14′28″L / 46.34667°V 21.24111°L / 46.34667; 21.24111

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27,80 [1] km2
Popullsia 1,679 [2] banorë
Koordinatat 46° 20′ 48″ Veri

21° 14′ 28″ Lindje

Dorobanţi është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,679 banorësh dhe sipërfaqe 27,80 km2.

Ekonomia e zonës është në rritje të mirë në vitet e fundit. Dorobanti është i njohur si një zonë e rëndësishme bujqësore dhe një burim që ka filluar të shfrytëzojnë ujërat termale. Ujërat rrjedhin natyrshëm në rreth 55 °C.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)