Bata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bata
Location of Bata
Popullsia
 • Gjithsej1.226

Bata (hungarisht: Batta) është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,226 banorësh dhe sipërfaqe 85,00 km2.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë së komunës numërohen 1226 banorë. Nga pikëpamja etnike ka strukturën e mëposhtme: 99,6% janë rumunë, hungarezë 0,2% dhe 0,2% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e para të dokumentara për lokalitetin Bata datojnë në vitin 1367 me emrin "Kethbata". Në turqishten e vjetër "Bata" do të thotë "pijetore" dhe në hungarisht "keth" do të thotë "dy". Emri i parë i regjistruar ka kuptimin "dy pijetore".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]