Săvârşin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Săvârşin
Location of Săvârşin
Popullsia
 • Gjithsej3,139

Săvârşin është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.139 banorësh dhe sipërfaqe 220,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Căprioara, Cuiaş, Hălăliş, Pârneşti, Săvârşin, Temeşeşti, Toc, Troaş, Valea Mare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1479.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç bujqësisë, aktiviteti kryesor ekonomik i komunës është i përfaqësuar nga industria nxjerrëse e mineraleve dhe guroret e mermerit dhe granitit. Monumenti kryesore i komunës është Kalaja Mbretërore, e ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë dhe ende në pronësi të Shtëpisë Mbretërore të Rumanisë. Ndër pikat e tjera të interesit, janë dy rezervatëte natyrorë (Peştera lui Duţu dhe Peştera lui Sinesie), dhe kisha e drunjtë të Tre Priftërinjve të Shenjtë (Sfinţii Trei Ierarhi), e ndërtuar në vitin 1782 në fshatin e Troas.

Kështjella Mbretërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]