Săvârşin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Săvârşin
Komunë
Vendndodhja
Săvârşin is located in Rumania
Săvârşin
Săvârşin

Koordinatat: 46°1′0″V 22°14′0″L / 46.01667°V 22.23333°L / 46.01667; 22.23333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 220,00 [1] km2
Popullsia 3.139 [2] banorë
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Căprioara, Cuiaş, Hălăliş, Pârneşti, Săvârşin, Temeşeşti, Toc, Troaş, Valea Mare
Koordinatat 46° 1′ 0″ Veri

22° 14′ 0″ Lindje

Săvârşin është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.139 banorësh dhe sipërfaqe 220,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Căprioara, Cuiaş, Hălăliş, Pârneşti, Săvârşin, Temeşeşti, Toc, Troaş, Valea Mare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1479.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç bujqësisë, aktiviteti kryesor ekonomik i komunës është i përfaqësuar nga industria nxjerrëse e mineraleve dhe guroret e mermerit dhe granitit. Monumenti kryesore i komunës është Kalaja Mbretërore, e ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë dhe ende në pronësi të Shtëpisë Mbretërore të Rumanisë. Ndër pikat e tjera të interesit, janë dy rezervatëte natyrorë (Peştera lui Duţu dhe Peştera lui Sinesie), dhe kisha e drunjtë të Tre Priftërinjve të Shenjtë (Sfinţii Trei Ierarhi), e ndërtuar në vitin 1782 në fshatin e Troas.

Kështjella Mbretërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)