Peregu Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peregu Mare
Komunë
Vendndodhja
Peregu Mare is located in Rumania
Peregu Mare
Peregu Mare

Koordinatat: 46°14′V 20°54′L / 46.233°V 20.900°L / 46.233; 20.900

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30,95 [1] km2
Popullsia 1.782 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Peregu Mare dhe Peregu Mic

Peregu Mare është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.782 banorësh dhe sipërfaqe 30,95 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Peregu Mare dhe Peregu Mic.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1241.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)