Hălmăgel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hălmăgel
Location of Hălmăgel
Popullsia
 • Gjithsej1,399

Hălmăgel është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.399 banorësh dhe sipërfaqe 80,50 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Hălmăgel, Luncşoara, Sârbi, Târnăviţa, Ţoheşti.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1439.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga monumentet më të rëndësishme janë dy kishat prej druri: njëra dedikuar Shenjtorëve Archangels Michael dhe Gabriel të shekullit të XVII dhe tjetra kushtuar Shën Gjergjit (Gheorghe Sfântul) e vitit 1835. Turizmi është duke u zhvilluar dhe ngjarja më e rëndësishme, e cila tërheq mijëra vizitorë çdo vit, është festivali i fshatit i quajtur "Târgul de fete de pe Muntele Găina" (Panairi i vajzave të malit Găina).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]