Hălmăgel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hălmăgel
Komunë
Vendndodhja
Hălmăgel is located in Rumania
Hălmăgel
Hălmăgel

Koordinatat: 46°16′V 22°37′L / 46.267°V 22.617°L / 46.267; 22.617

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 80,50 [1] km2
Popullsia 1.399 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Hălmăgel, Luncşoara, Sârbi, Târnăviţa, Ţoheşti

Hălmăgel është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.399 banorësh dhe sipërfaqe 80,50 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Hălmăgel, Luncşoara, Sârbi, Târnăviţa, Ţoheşti.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1439.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga monumentet më të rëndësishme janë dy kishat prej druri: njëra dedikuar Shenjtorëve Archangels Michael dhe Gabriel të shekullit të XVII dhe tjetra kushtuar Shën Gjergjit (Gheorghe Sfântul) e vitit 1835. Turizmi është duke u zhvilluar dhe ngjarja më e rëndësishme, e cila tërheq mijëra vizitorë çdo vit, është festivali i fshatit i quajtur "Târgul de fete de pe Muntele Găina" (Panairi i vajzave të malit Găina).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)