Hălmagiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hălmagiu
Komunë
Vendndodhja
Hălmagiu is located in Rumania
Hălmagiu
Hălmagiu

Koordinatat: 46°16′V 22°35′L / 46.267°V 22.583°L / 46.267; 22.583

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,03 [1] km2
Popullsia 3.250 [2] banorë
Nr. fshatrave 11
Fshatrat Băneşti, Bodeşti, Brusturi, Cristeşti, Hălmagiu, Ioneşti, Leasa, Leştioara, Poienari, Tisa, Ţărmure

Hălmagiu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.250 banorësh dhe sipërfaqe 84,03 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 11 fshatrave: Băneşti, Bodeşti, Brusturi, Cristeşti, Hălmagiu, Ioneşti, Leasa, Leştioara, Poienari, Tisa, Ţărmure.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1390.

Kisha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Ortodokse e Shën Marisë (Adormirea Maico Domnului), ndërtuar në vitin 1440 dhe përmban gjithashtu afreske që datojnë nga shekulli XV
  • Kisha kushtuar lindjes së Merjemes (Naşterea Maico Domnului), ndërtuar në shekullin XVII në stilin barok, me afreske të stilit bizantin.
  • Kisha Cristeşti kushtuar Shëntorëve Archangels Michael dhe Gabriel, e ndërtuar në dru para viteve 1700 dhe dekoruar me ikona në 1865.
  • Kisha e Pogorârea Bodeşti Duhului Sfanta, e ndërtuar rreth vitit 1750 në dru, e zbukuruar me ikona në 1831 dhe rinovuar në vitin 1957.
  • Kisha Ioneşti, dedikuar Shën Gjergjit, e ndërtuar në dru në vitin 1730 në vend të një kishe ekzistuese të vitit 1460.
  • Kisha e Tisas, kushtuar Apostujve Pjetri dhe Pali, e ndërtuar në dru në 1770, me ikona te viti 1846
  • Kisha Ţărmure , kushtuar Shenjtorëve Archangels Michael dhe Gabriel, e bërë tërësisht me dru, e ndërtuar në 1780, me afreske te vitit 1870.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)