Şicula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şicula
Komunë
Vendndodhja
Şicula is located in Rumania
Şicula
Şicula

Koordinatat: 46°26′0″V 21°45′0″L / 46.43333°V 21.75000°L / 46.43333; 21.75000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 129,30 [1] km2
Popullsia 4.495 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Chereluş, Gurba, Şicula
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

21° 45′ 0″ Lindje

Şicula është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.495 banorësh dhe sipërfaqe 129,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Chereluş, Gurba, Şicula.

Ekzistenca e fshatit Şicula është dokumentuar qe prej vitit 1334, por fshati më i vjetër është Gurba, i përmendur në dokumente të vitit 1213.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)