Şiria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şiria
Komunë
Vendndodhja
Şiria is located in Rumania
Şiria
Şiria

Koordinatat: 46°16′0″V 21°38′0″L / 46.26667°V 21.63333°L / 46.26667; 21.63333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121,06 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Galşa, Mâsca, Şiria
Koordinatat 46° 16′ 0″ Veri

21° 38′ 0″ Lindje

Şiria është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 8.592 banorësh dhe sipërfaqe 121,06 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Galşa, Mâsca, Şiria.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e para të dokumentuara të Sirias datojën në vitin 1169, Galşa në 1202 dhe Mîsca në 1331. Në 1785 zona u shkatërrua nga trupat e Perandorisë së Habsburgëve.

1849, fshati ishte pjesë e Mbretërisë së Hungarisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)