Olari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Olari
Komunë
Vendndodhja
Olari is located in Rumania
Olari
Olari

Koordinatat: 46°23′V 21°33′L / 46.383°V 21.550°L / 46.383; 21.550

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47,67 [1] km2
Popullsia 2.102 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Olari dge Sintea Mică

Olari është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.102 banorësh dhe sipërfaqe 47,67 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Olari dge Sintea Mică.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1746.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumunisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumunisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)