Pleşcuţa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pleșcuța
Komunë
Vendndodhja
Pleșcuța is located in Rumania
Pleșcuța
Pleșcuța

Koordinatat: 46°18′2″V 22°25′25″L / 46.30056°V 22.42361°L / 46.30056; 22.42361

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70,00 [1] km2
Popullsia 1.281 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Aciuţa, Budeşti, Dumbrava, Gura Văii, Pleşcuţa, Rostoci, Tălagiu
Koordinatat 46° 18′ 2″ Veri

22° 25′ 25″ Lindje

Pleşcuţa është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.281 banorësh dhe sipërfaqe 70,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Aciuţa, Budeşti, Dumbrava, Gura Văii, Pleşcuţa, Rostoci, Tălagiu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1439.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia është duke përjetuar një rritje dinamike të fortë, me rritje të ndjeshme në të gjithë sektorët. Sektori dytësor ekonomik është i minierave të andezitet, përpunimi dhe prerja e drurit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)