Pleşcuţa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pleșcuța
Location of Pleșcuța
Popullsia
 • Gjithsej1,281

Pleşcuţa është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.281 banorësh dhe sipërfaqe 70,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Aciuţa, Budeşti, Dumbrava, Gura Văii, Pleşcuţa, Rostoci, Tălagiu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1439.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia është duke përjetuar një rritje dinamike të fortë, me rritje të ndjeshme në të gjithë sektorët. Sektori dytësor ekonomik është i minierave të andezitet, përpunimi dhe prerja e drurit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]