Iratoşu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Iratoşu
Komunë
Vendndodhja
Iratoşu is located in Rumania
Iratoşu
Iratoşu

Koordinatat: 46°19′V 21°12′L / 46.317°V 21.200°L / 46.317; 21.200

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37,70 [1] km2
Popullsia 2.387 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat ratoşu, Variaşu Mare, Variaşu Mic

Iratoşu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.387 banorësh dhe sipërfaqe 37,70 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: ratoşu, Variaşu Mare, Variaşu Mic.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1446.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)