Jump to content

Felnac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Felnak
Location of Felnak
Popullsia
 • Gjithsej3,073

Felnak është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.073 banorësh dhe sipërfaqe 51,20 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Călugăreni dhe Felnac.

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1330. Dikuar në të kaluarën në këtë zonë ekzistonte një kështjellë e shekullit XIV, e cila u shkatërrau një herë dhe rindërtuar rreth 1500, për t'u prishur përfundimisht në 1699. Atraksionet kryesore janë aktualisht dy kisha, një ortodokse rumune dhe një ortodokse serbe.