Felnac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Felnak
Komunë
Vendndodhja
Felnak is located in Rumania
Felnak
Felnak

Koordinatat: 46°7′V 21°9′L / 46.117°V 21.150°L / 46.117; 21.150

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51,20 [1] km2
Popullsia 3.073 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Călugăreni dhe Felnac.

Felnak është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.073 banorësh dhe sipërfaqe 51,20 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Călugăreni dhe Felnac.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1330. Dikuar në të kaluarën në këtë zonë ekzistonte një kështjellë e shekullit XIV, e cila u shkatërrau një herë dhe rindërtuar rreth 1500, për t'u prishur përfundimisht në 1699. Atraksionet kryesore janë aktualisht dy kisha, një ortodokse rumune dhe një ortodokse serbe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)