Almaş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almaş
Komunë
Vendndodhja
Almaş is located in Rumania
Almaş
Almaş

Koordinatat: 46°17′06″V 22°13′53″L / 46.28500°V 22.23139°L / 46.28500; 22.23139

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 81,27 [1] km2
Popullsia 3,009 [2] banorë
Koordinatat 46° 17′ 06″ Veri

22° 13′ 53″ Lindje

Almaş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3,009 banorësh dhe sipërfaqe 81,27 km2. Komuna përbëhet nga një grup prej katër fshatrash: Almas, Cil, Joia Mare, Rădeşti.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e para të dokumentara për lokalitetin Almaş datojnë në 1334. Cil-i është përmendur në dokumente në 1369, Rădeşti Joia Mare në 1441 dhe 1439.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)