Şimand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Şimand
Popullsia
 • Gjithsej4,372

Şimand është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.372 banorësh dhe sipërfaqe 100,89 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 1 fshatrave: Şimand.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit popullsia e komunës numëron 4144 banorë. Nga pikëpamja etnike ka strukturën vijuese: 87,2% janë rumunë; 4,8% hungarezë; romë 7,0%; 0,9% gjermanë dhe 0,1% janë të nacionaliteteve të tjera ose të padeklaruar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]