Şimand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şimand
Komunë
Vendndodhja
Şimand is located in Rumania
Şimand
Şimand

Koordinatat: 46°26′0″V 21°27′0″L / 46.43333°V 21.45000°L / 46.43333; 21.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100,89 [1] km2
Popullsia 4.372 [2] banorë
Nr. fshatrave 1
Fshatrat Şimand
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

21° 27′ 0″ Lindje

Şimand është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.372 banorësh dhe sipërfaqe 100,89 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 1 fshatrave: Şimand.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit popullsia e komunës numëron 4144 banorë. Nga pikëpamja etnike ka strukturën vijuese: 87,2% janë rumunë; 4,8% hungarezë; romë 7,0%; 0,9% gjermanë dhe 0,1% janë të nacionaliteteve të tjera ose të padeklaruar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)