Secusigiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Secusigiu
Komunë
Vendndodhja
Secusigiu is located in Rumania
Secusigiu
Secusigiu

Koordinatat: 46°5′V 20°59′L / 46.083°V 20.983°L / 46.083; 20.983

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 172,02 [1] km2
Popullsia 6.191 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Munar, Satu Mare, Sânpetru German, Secusigiu


Secusigiu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 6.191 banorësh dhe sipërfaqe 172,02 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Munar, Satu Mare, Sânpetru German, Secusigiu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1359.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)