Mişca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mişca
Komunë
Vendndodhja
Mişca is located in Rumania
Mişca
Mişca

Koordinatat: 46°36′0″V 21°36′0″L / 46.60000°V 21.60000°L / 46.60000; 21.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 92,81 [1] km2
Popullsia 3.729 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Mişca, Satu Nou, Vânători, Zerindu Mic
Koordinatat 46° 36′ 0″ Veri

21° 36′ 0″ Lindje

Mişca është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.729 banorësh dhe sipërfaqe 92,81 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Mişca, Satu Nou, Vânători, Zerindu Mic.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1249, por janë gjetur edhe gjurmë banimi të epokës së hekurit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)