Dezna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dezna
Komunë
Vendndodhja
Dezna is located in Rumania
Dezna
Dezna

Koordinatat: 46°24′V 22°15′L / 46.400°V 22.250°L / 46.400; 22.250

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83,50 [1] km2
Popullsia 1.372 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Buhani, Dezna, Laz, Neagra, Slatina de Criş

Dezna është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.372 banorësh dhe sipërfaqe 83,50 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Buhani, Dezna, Laz, Neagra, Slatina de Criş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1318. Monumenti më i rëndësishm i zonës është një kishë ortodokse e ndërtuar mbi themelet e një ndërtese romake të lashtë, me afreske që datojnë që nga shekulli XVI - XVII. Sipas gojëdhënave popullore, kisha është përdorur më parë si dyqan baruti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)