Jump to content

Sintea Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sintea Mare
Location of Sintea Mare
Popullsia
 • Gjithsej3,735

Sintea Mare' është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.735 banorësh dhe sipërfaqe 118,71 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Adea, Sintea Mare, Ţipar.

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1337.

Kumuna përbëhet nga tre fshatra:

Rumanisht Hungarisht Grupi më i madh etnik
Adea Ágya Hungarezë
Sintea Mare Szinte Rumunët
Ţipar Szapáryliget Hungarezë