Sintea Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sintea Mare
Komunë
Vendndodhja
Sintea Mare is located in Rumania
Sintea Mare
Sintea Mare

Koordinatat: 46°31′V 21°36′L / 46.517°V 21.600°L / 46.517; 21.600

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118,71 [1] km2
Popullsia 3.735 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Adea, Sintea Mare, Ţipar

Sintea Mare' është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.735 banorësh dhe sipërfaqe 118,71 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Adea, Sintea Mare, Ţipar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1337.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kumuna përbëhet nga tre fshatra:

Rumanisht Hungarisht Grupi më i madh etnik
Adea Ágya Hungarezë
Sintea Mare Szinte Rumunët
Ţipar Szapáryliget Hungarezë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)