Gjuha rumune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Rumune)
Jump to navigation Jump to search
Gjuha rumune
RegionEvropë
Native speakers
25 milion
  • Gjuha rumune
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Rumani, Moldavi
Regulated byAkademia Rumune
Kodet gjuhësore
ISO 639-1Stampa:ISO 639-1
ISO 639-2rum (B), ron (T)
ISO 639-3

Gjuha rumune (limba română) ose rumanishtja është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon status zyrtar në Rumani, Moldavi, dhe Vojvodinë.

Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas Mihai Eminescut, poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.

Gjuha rumune
Dako-rumune

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Romakët i mundën Dakët në luftë, dakët u romanizuan. Për këtë shkak tani gjenden mbi 70 % fjalë latine në gjuhën rumune.