Mihai Eminescu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mihai Eminescu
Portrait of Mihai Eminescu. Photograph taken by Jan Tomas in Prague, 1869
Portrait of Mihai Eminescu. Photograph taken by Jan Tomas in Prague, 1869
U lind mëMihail Eminovici
(1850-01-15)15 janar 1850
Botoșani, Principality of Moldavia
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Bucharest, Kingdom of Romania
Vendi i prehjesBellu Cemetery, Bucharest
Occupation
GjuhaRomanian
Nënshtetësia
Edukimi
Gjinitë letrarePoetry, short story
TematikatCondition of genius, death, love, history, nature
Lëvizja letrareRomanticism
Punët e shquaraLuceafărul, Scrisoarea I
Vite aktiv1866–1889
Bashkëshorti/ëtVeronica Micle
Të afërmitGheorghe Eminovici (father)
Raluca Iurașcu (mother)[1]
Six brothers
 • Șerban
 • Nicolae (Nicu)
 • Iorgu
 • Ilie
 • Matei
 • Vasile
Four sisters
 • Ruxandra
 • Maria (Marghioala)
 • Harieta (Henrietta)/Aglae
Gheorghe Eminescu (nephew)
Firma

Mihai Eminescu ishte 1 poet I madhe historik. Ai ishte Roman dhe ka bere miqesi me Llazar Gusho(Lasgush Poradeci) Mihai Eminescu (shqiptimi rumun: [miˈhaj emiˈnesku] (Rreth kësaj liste zanore); lindur Mihail Eminovici; 15 janar 1850 - 15 qershor 1889) ishte një poet, romancier dhe gazetar romantik rumun, i konsideruar përgjithësisht si poeti më i famshëm dhe me ndikim rumun. Eminescu ishte një anëtar aktiv i shoqërisë letrare Junimea dhe punoi si redaktor për gazetën Timpul ("Koha"), gazeta zyrtare e Partisë Konservatore (1880–1918). Poezia e tij u botua për herë të parë kur ishte 16 vjeç dhe ai shkoi në Vjenë për të studiuar kur ishte 19 vjeç. Dorëshkrimet e poetit, që përmbanin 46 vëllime dhe afërsisht 14,000 faqe, u ofruan nga Titu Maiorescu si një dhuratë për Akademinë Rumune gjatë takimit që ishte mbajtur më 25 janar 1902. Punimet e dukshme përfshijnë Luceafărul (Vesper / Ylli i mbrëmjes / Lucifer / The Daystar), Odă in metru antic (Ode in Ancient Meter) dhe pesë Letrat (Letra / Satires). Në poezitë e tij ai përdorte shpesh lëndë metafizike, mitologjike dhe historike.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihail (siç shfaqet në regjistrimet e pagëzimit) ose Mihai (forma më e zakonshme e emrit që përdori) lindi në Botoșani, Moldavia. Ai e kaloi fëmijërinë e tij të hershme në Botoșani dhe Ipotești, në shtëpinë e familjes së prindërve të tij. Nga 1858 deri në 1866 ai ndoqi shkollën në Cernăuți. Klasën e 4-të e mbaroi si i 5-ti nga 82 nxënës, pas së cilës ndoqi dy vjet gjimnaz.

Dëshmia e parë e Emineskut si shkrimtar është në vitin 1866. Në janar të atij viti, mësuesi Aron Pumnul vdiq dhe studentët e tij në Cernăuţi botuan një broshurë, Lăcrămioarele învățăceilor gimnaziaști (Lotët e nxënësve të gjimnazit) në të cilën shfaqet një poezi e titulluar La mormântul lui Aron Pumnul (Në varrin e Aron Pumnul), e nënshkruar "M. Eminovici ". Më 25 shkurt poema e tij De-aș avea (Sikur të kisha) u botua në revistën letrare të Iosif Vulcan FamiliaPest. Kjo filloi një seri të qëndrueshme poezish të botuara (dhe përkthime të herëpashershme nga gjermanishtja). Gjithashtu, ishte Iosif Vulcan, i cili nuk e pëlqeu prapashtesën burimore sllave "-ici" të mbiemrit të poetit të ri, ai që zgjodhi për të rumanishten më të dukshme "nom de plume" Mihai Eminescu.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eminesku ishte vetëm 20 vjeç kur Titu Maiorescu, kritiku më i lartë letrar në Rumani, e quajti atë "një poet i vërtetë", në një ese ku vetëm një pjesë e vogël e poetëve rumunë të asaj kohe u kursyen nga kritikat e ashpra të Maioreskut.

Ai e përkufizoi veten si një Romantik, në një poezi drejtuar "Kritikëve të mi" ("Criticilor mei"), dhe këtë emërtim, vdekjen e tij të parakohshme si dhe stilin e tij bohem (ai nuk e ndoqi kurrë një diplomë, një pozicion, një grua ose pasuri) e kishte lidhur me figurën romantike të gjeniut. Qysh në fund të viteve 1880, Eminescu kishte një grup ndjekësish besnikë. Poema e tij e vitit 1883 "Luceafărul" ishte aq e shquar sa që një përmbledhje e re letrare mori emrin e saj pas saj.

Për shkak të pikëpamjeve të tij konservatore nacionaliste, Eminescu u adoptua lehtësisht si një ikonë nga e djathta rumune.

Vjersha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • De-aș avea [ro], poema e parë e Mihai Eminescu
 • Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie
 • Somnoroase păsărele
 • Pe lângă plopii fără soț
 • Doina (emri është një lloj tradicional i këngës rumune), 1884
 • Lacul (Liqeni), 1876
 • Luceafărul (Mbrëmja), 1883
 • Floare albastră (Lulja blu), 1884
 • Dorința (Dëshira), 1884
 • Sara pe deal (Mbrëmja në Kodër), 1885
 • O, rămai (Oh, Linger On), 1884
 • Epigonii (Epigones), 1884
 • Scrisori (Letra ose "Letra-Satira")
 • Și dacă (Dhe nëse...), 1883
 • Odă în metru antic (Odë në metër të lashtë), 1883
 • Mai am un singur dor (Unë kam akoma një dëshirë), 1883
 • Glossă (Shkëlqim), 1883
 • La Steaua (Tek Ylli), 1886
 • Memento mori, 1872
 • Povestea magului călător în stele

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Părinții, frații, surorile lui Mihai Eminescu". Tribuna (në rumanisht). 15 janar 2013.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]