Bârzava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bârzava
Komunë
Vendndodhja
Bârzava (Rumania)
Bârzava
Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 256,43 [1] km2
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Bătuţa, Bârzava, Căpruţa, Dumbrăviţa, Groşii Noi, Lalaşinţ, Monoroştia, Slatina de Mureş
Demografia
Popullsia 2.859 [2] banorë

Bârzava është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.859 banorësh dhe sipërfaqe 256,43 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 8 fshatrave: Bătuţa, Bârzava, Căpruţa, Dumbrăviţa, Groşii Noi, Lalaşinţ, Monoroştia, Slatina de Mureş.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamje nga Bârzava

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1471.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumunisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumunisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)