Bârzava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bârzava
Location of Bârzava
Popullsia
 • Gjithsej2,859

Bârzava është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.859 banorësh dhe sipërfaqe 256,43 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 8 fshatrave: Bătuţa, Bârzava, Căpruţa, Dumbrăviţa, Groşii Noi, Lalaşinţ, Monoroştia, Slatina de Mureş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

image_skyline nga Bârzava

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1471.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]