Frumuşeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frumusheni
Komunë
Vendndodhja
Frumusheni is located in Rumania
Frumusheni
Frumusheni

Koordinatat: 46°6′0″V 21°28′59.88″L / 46.10000°V 21.4833000°L / 46.10000; 21.4833000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43,15 [1] km2
Popullsia 2.693 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Aluniş dhe Frumuşeni
Koordinatat 46° 6′ 0″ Veri

21° 28′ 59.88″ Lindje


Frumusheni (sq. bukuria) është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.693 banorësh dhe sipërfaqe 43,15 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Aluniş dhe Frumuşeni.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit, popullata e komunës numëron 2690 banorë, nga të cilët 98.5% janë rumunë, 0,6% hungarezë, gjermanë 0,8% dhe 0,1% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1080-1090, edhe pse gjurmët e banimit në këtë zonë e kanë origjinën nga Epoka e Bronzit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)