Jump to content

Frumuşeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frumusheni
Location of Frumusheni
Popullsia
 • Gjithsej2,693

Frumusheni (sq. bukuria) është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.693 banorësh dhe sipërfaqe 43,15 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Aluniş dhe Frumuşeni.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit, popullata e komunës numëron 2690 banorë, nga të cilët 98.5% janë rumunë, 0,6% hungarezë, gjermanë 0,8% dhe 0,1% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1080-1090, edhe pse gjurmët e banimit në këtë zonë e kanë origjinën nga Epoka e Bronzit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]