Macea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Macea
Komunë
Vendndodhja
Macea is located in Rumania
Macea
Macea

Koordinatat: 46°22′48″V 21°19′48″L / 46.38000°V 21.33000°L / 46.38000; 21.33000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72,64 [1] km2
Popullsia 6.593 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Macea dhe Sânmartin
Koordinatat 46° 22′ 48″ Veri

21° 19′ 48″ Lindje

Macea është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 6.593 banorësh dhe sipërfaqe 72,64 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Macea dhe Sânmartin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1380.

Vende me interes janë:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rezervati natyror Arboretul de la Mace, me një sipërfaqe prej rreth 20 hektarësh
  • Kalaja Cernovice e shekullit të nëntëmbëdhjetë
  • Kopsht botanik
  • Në qytetin e Maceo zhvillohet një festival dhe një ekspozitë kushtuar karikaturave dhe humorit çdo vit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)