Macea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Macea
Location of Macea
Popullsia
 • Gjithsej6,593

Macea është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 6.593 banorësh dhe sipërfaqe 72,64 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Macea dhe Sânmartin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1380.

Vende me interes janë:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rezervati natyror Arboretul de la Mace, me një sipërfaqe prej rreth 20 hektarësh
  • Kalaja Cernovice e shekullit të nëntëmbëdhjetë
  • Kopsht botanik
  • Në qytetin e Maceo zhvillohet një festival dhe një ekspozitë kushtuar karikaturave dhe humorit çdo vit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]