Cărand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cărand
Komunë
Vendndodhja
Cărand is located in Rumania
Cărand
Cărand

Koordinatat: 46°27′V 22°5′L / 46.450°V 22.083°L / 46.450; 22.083

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 38,13 [1] km2
Popullsia 1.208 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Cărand dhe Seliştea

Cărand është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.208 banorësh dhe sipërfaqe 38,13 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Cărand dhe Seliştea.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1429.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)