Jump to content

Cărand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cărand
Location of Cărand
Popullsia
 • Gjithsej1,208

Cărand është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.208 banorësh dhe sipërfaqe 38,13 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Cărand dhe Seliştea.

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1429.