Zăbrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zăbrani
Komunë
Vendndodhja
Zăbrani is located in Rumania
Zăbrani
Zăbrani

Koordinatat: 46°4′0″V 21°33′0″L / 46.06667°V 21.55000°L / 46.06667; 21.55000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117,78 [1] km2
Popullsia 4.643 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Chesinţ, Neudorf, Zăbrani.
Koordinatat 46° 4′ 0″ Veri

21° 33′ 0″ Lindje

Zăbrani është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.643 banorësh dhe sipërfaqe 117,78 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Chesinţ, Neudorf, Zăbrani.

Vende me interes janë

  • Një kompleks arkitektonik që daton nga shekulli i nëntë
  • Kisha katolike në Neudorf, 1771
  • Varri i arkidukeshës Maria Anna Ferdinanda e Habsburgëve në Neudorf, që daton në vitin 1809

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)