Ghioroc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ghioroc
Komunë
Vendndodhja
Ghioroc is located in Rumania
Ghioroc
Ghioroc

Koordinatat: 46°9′0″V 21°35′0″L / 46.15000°V 21.58333°L / 46.15000; 21.58333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48,90 [1] km2
Popullsia 4.216 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Ghioroc, Cuvin, Miniş.
Koordinatat 46° 9′ 0″ Veri

21° 35′ 0″ Lindje

Ghioroc është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.216 banorësh dhe sipërfaqe 48,90 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Ghioroc, Cuvin, Miniş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1135.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndër vendet me interes për tu vizituar përmenden:

  • Kisha katolike (1779-1781)
  • Kisha ortodokse kushtuar Shën Dimitrie Mucenic (1793)
  • Muzeu i hardhive dhe verës, vendosur në një kështjellë të rindërtuar
  • Muzeu i bujqësisë
  • Monumentin kushtuar heronjve të vranë në betejat e vitit 1944
  • Liqeni Ghioroc

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)