Jump to content

Ghioroc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ghioroc
Location of Ghioroc
Popullsia
 • Gjithsej4,216

Ghioroc është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.216 banorësh dhe sipërfaqe 48,90 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Ghioroc, Cuvin, Miniş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1135.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndër vendet me interes për tu vizituar përmenden:

  • Kisha katolike (1779-1781)
  • Kisha ortodokse kushtuar Shën Dimitrie Mucenic (1793)
  • Muzeu i hardhive dhe verës, vendosur në një kështjellë të rindërtuar
  • Muzeu i bujqësisë
  • Monumentin kushtuar heronjve të vranë në betejat e vitit 1944
  • Liqeni Ghioroc

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]