Şeitin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şeitin
Komunë
Vendndodhja
Şeitin is located in Rumania
Şeitin
Şeitin

Koordinatat: 46°6′V 20°51′L / 46.100°V 20.850°L / 46.100; 20.850

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 66,04 [1] km2
Popullsia 3.090 [2] banorë

Şeitin është një komunë në luginën e lumit Muresh në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.090 banorësh dhe sipërfaqe 66,04 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1138.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)