Beliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beliu
Komunë
Vendndodhja
Beliu is located in Rumania
Beliu
Beliu

Koordinatat: 46°29′V 21°59′L / 46.483°V 21.983°L / 46.483; 21.983

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 36,95 [1] km2
Popullsia 3.245 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Beliu, Beneşti, Bochia, Vasile Goldiş, Secaci, Tăgădău

Beliu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.245 banorësh dhe sipërfaqe 36,95 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 6 fshatrave: Beliu, Beneşti, Bochia, Vasile Goldiş, Secaci, Tăgădău.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1332.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)