Vinga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vinga
Komunë
Vendndodhja
Vinga is located in Rumania
Vinga
Vinga

Koordinatat: 46°7′0″V 21°9′0″L / 46.11667°V 21.15000°L / 46.11667; 21.15000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 128,01 [1] km2
Popullsia 6.473 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Mailat, Mănăştur, Vinga
Koordinatat 46° 7′ 0″ Veri

21° 9′ 0″ Lindje

Vinga është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 6.473 banorësh dhe sipërfaqe 128,01 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Mailat, Mănăştur, Vinga.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)