Şagu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şagu
Komunë
Vendndodhja
Şagu is located in Rumania
Şagu
Şagu

Koordinatat: 46°3′V 21°17′L / 46.050°V 21.283°L / 46.050; 21.283

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102,66 [1] km2
Popullsia 4.009 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Cruceni, Firiteaz, Fiscut, Hunedoara Timişană, Şagu

Şagu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.009 banorësh dhe sipërfaqe 102,66 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Cruceni, Firiteaz, Fiscut, Hunedoara Timişană, Şagu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1333.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)