Şiştarovăţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Şiştarovăţ
Komunë
Vendndodhja
Şiştarovăţ is located in Rumania
Şiştarovăţ
Şiştarovăţ

Koordinatat: 46°1′0″V 21°44′0″L / 46.01667°V 21.73333°L / 46.01667; 21.73333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 123,00 [1] km2
Popullsia 341 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Cuveşdia, Labaşinţ, Şiştarovăţ, Varniţa
Koordinatat 46° 1′ 0″ Veri

21° 44′ 0″ Lindje

Şiştarovăţ është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 341 banorësh dhe sipërfaqe 123,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Cuveşdia, Labaşinţ, Şiştarovăţ, Varniţa.

Ekzistenca e Şiştarovăţ-it përmendet për herë të parë në dokumente që datojnë nga viti 1440.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)