Vărădia de Mureş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vărădia de Mureş
Komunë
Vendndodhja
Vărădia de Mureş is located in Rumania
Vărădia de Mureş
Vărădia de Mureş

Koordinatat: 46°1′0″V 22°9′0″L / 46.01667°V 22.15000°L / 46.01667; 22.15000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118,58 [1] km2
Popullsia 1.867 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Baia, Juliţa, Lupeşti, Nicolae Bălcescu, Stejar, Vărădia de Mureş
Koordinatat 46° 1′ 0″ Veri

22° 9′ 0″ Lindje

Vărădia de Mureş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.867 banorësh dhe sipërfaqe 118,58 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Baia, Juliţa, Lupeşti, Nicolae Bălcescu, Stejar, Vărădia de Mureş.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)