Zimandu Nou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zimandu Nou
Komunë
Vendndodhja
Zimandu Nou is located in Rumania
Zimandu Nou
Zimandu Nou

Koordinatat: 46°17′0″V 21°24′0″L / 46.28333°V 21.40000°L / 46.28333; 21.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 74,30 [1] km2
Popullsia 4.695 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Andrei Şaguna, Zimandcuz, Zimandu Nou.
Koordinatat 46° 17′ 0″ Veri

21° 24′ 0″ Lindje

Zimandu Nou është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.695 banorësh dhe sipërfaqe 74,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Andrei Şaguna, Zimandcuz, Zimandu Nou..

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)