Pilu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pilu
Komunë
Vendndodhja
Pilu is located in Rumania
Pilu
Pilu

Koordinatat: 46°34′V 21°21′L / 46.567°V 21.350°L / 46.567; 21.350

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71,77 [1] km2
Popullsia 2.177 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Pilu dhe Vărşand

Pilu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.177 banorësh dhe sipërfaqe 71,77 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Pilu dhe Vărşand.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1283.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)