Bârsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bârsa
Komunë
Vendndodhja
Bârsa is located in Rumania
Bârsa
Bârsa

Koordinatat: 46°22′V 22°4′L / 46.367°V 22.067°L / 46.367; 22.067

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51.47 [1] km2
Popullsia 1,920 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Aldeşti, Bârsa, Hodiş, Voivodeni

Bârsa është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,920 banorësh dhe sipërfaqe 51.47 km2. Komuna është formuar nga bshkimi i 4 fshatrave: Aldeşti, Bârsa, Hodiş, Voivodeni.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1489.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)